Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Onderwijsperikelen in Castenray - deel 10 Woensdag 9 november: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 28 november: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray in De Kemphaan. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden 9 'n Goej vrow en 'n goej kat bliëve thuus. 9 Ieënen onderrok trekt mieër as twieë paerd. De aantrekkingskracht van vrouwen is zeer groot.) 9 As ge lang genoeg enne schaeve schets reejt, kumt aenslang de pien van aeges! 9 Wie zien schamt ien de tes stikt, lapt zien gewieëte an de laars. 9 Bij 't schejje van de mernt, lieërde de kopluuj kenne! Deze parochiegrenzen waren al eens eerder vastgesteld door de toenmalige bisschop Schrijnen. Rector J.Kuijpers schrijft in de 'Chroniek der Kerk' hierover het volgende: 'Daar er zo goed als geen grenzen waren in 1927 heeft de rector aanstonds stappen gedaan om deze geregeld te krijgen, hetgeen niet zonder veel moeite is gegaan. Op 2 Dec. 1928 zijn de nieuwe "grenzen" geregeld tot groote ontevredenheid van de inwoners van Castenray en Klein Oirlo, welke ontevredenheid menige vergadering deed houden en den toenmalige pastoor van Oirlo (G.Gerards) noodzaakte om den volgende Zondag te Castenray op den preekstoel te verschijnen ten einde olie op de golven te schudden en te beloven dat als Klein Oirlo binnen 2 a 3 jaar nog zoo voor Castenray was, hij er dan niet meer zou tegen zijn, maar alles aan den bisschop zou overlaten. In oktober 1930 waren de twee jaar verstreken, waarna volgens afspraak de bewoners van Klein Oirlo aanspraak konden maken op het recht, om bij het rectoraat Castenray te worden aangesloten. Ofschoon pastoor Gerards van Oirlo in 1928 vanaf de preekstoel verklaard had zich niet meer met de zaak te bemoeien, brak hij niettegenstaande deze publieke verklaring zijn woord. Op 24 oktober 1930 kwam er een bericht van de deken van Horst, dat op last van bisschop Schrijnen op woensdag 29 oktober 's middags om twee uur in de school van Oirlo aan de inwoners van Klein Oirlo gelegenheid werd gegeven, om aan twee kanunniken van de bisschop te kennen te geven waar ze bij wilden horen, bij Oirlo of bij Castenray. Al de tijd tussen 24 en 29 oktober gebruikte de pastoor van Oirlo, om op alle mogelijke manieren de inwoners van Klein Oirlo te bewerken voor Oirlo te stemmen. Ofschoon de uitslag van de stemming niet officieel bekend werd, bleek dat er verschillende mensen omgepraat waren en er nu nog slechts een geringe meerderheid voor Castenray was, zodat de bisschop geen beslissing durfde te nemen. Het gevolg was grote onenigheid, verdriet en ruzie. Het kerkbestuur besloot om ingaande 1 januari 1931: 1geen plaatsen meer te verpachten aan inwoners van Klein Oirlo. 2) Geen kinderen meer op school toe te laten, die niet tot het rectoraat Castenray behoorden. Na overleg met de bisschop werd van deze regelgeving tijdelijk afgeweken en besloten de toestand voorlopig te laten zoals hij was. Hieruit blijkt hoe gevoelig de hele zaak lag. Met het bezoek van mgr.Lemmens in 1933 moest het conflict dus eindelijk maar eens de wereld uit geholpen worden. Wiel Vullings: 'We stonden met alle schoolkinderen voor de boerderij van Toon Strijbos aan de weg van Oirlo naar Castenray. Monseigneur Lemmens werd tijdens de officiële plechtigheid door de ruiterclub naar de plek begeleid waar wij stonden en daar werd de grens ingezegend.' ticfjting fjeemfcunötg 6enootscfia: Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 4