Stichting Heemkundig Genootschap Castenray LOTGENOTENCONTACTDAG fé Woensdag 5 oktober: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 8 oktober: Lotgenotencontactdag Stg. Deportatie Noord- en Midden-Limburg in De Wis van 14.00-17.00 uur. Vrijdag 14 oktober: Opening tentoonstelling over Sint Nico laas in de aula van Kunstencentrum Jerusalem Venray. Aanvang 17.00 uur. Boerengezegden 9 'n Goej kat moest zich nie doeëd vur ieën gat. (Zich niet op één zaak concentreren.) 9 Ok paerd valle, al hebbe ze viër puuët! (Iedereen doet wel eens iets verkeerds.) 9 De knaecht schaert de schaöp en d'n hieër de vaerkes. (Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het beste.) 9 De deugd ien 't midde en de schand an de kant. 9 Stónd raöst nie! Zaterdag a.s. begint om 14.00 uur in gemeenschapshuis De Wis de bijeenkomst voor oorlogsgedeporteerden, hun familie en overige geïnteresseerden. We beginnen met koffie/thee en een stuk vlaai. Om 14.10 uur opent onze voorzitter, Jan Strijbos, de middag met een welkomstwoord, waarna onze beide koren in een gezamenlijk optreden zorgen voor een muzikaal intermezzo. Vervolgens is het woord aan de heer Gerard Sonnemans, die namens de Stichting Deportatie oktober 1944 Noord- en Midden-Limburg de aanwezigen zal toespreken. Na een lied van het koor is het de beurt aan de heer Jaap de Levie uit de Verenigde Staten, die zal optreden als gastspreker. Jaap de Levie, oorspronkelijk afkomstig uit Amsterdam, werd in mei 1943 door zijn vader naar Noord-Limburg gebracht, waar hij moest onderduiken. Zijn vader, een joodse psychoanalyticus, kon hem niet langer meer beschermen tegen een oproep zich te melden bij de Joodse Raad. Jaap de Levie kwam als onderduiker in America terecht en in oktober 1944 moest hij samen met vele anderen evacueren naar Sevenum. Op zondag 8 oktober 1944 ging hij daar 's morgens nietsvermoedend naar de kerk. Duitse SS-soldaten omsingelden de kerk en bij deze kerkrazzia werd hij net als de andere grotere jongens en mannen opgepakt en naar Duitsland afgevoerd, om te worden tewerkgesteld. Over zijn belevenissen zal hij tijdens de Lotgenotencontactdag in Castenray uitgebreid vertellen. Tijdens de oorlog verloor Jaap de Levie al zijn ooms, tantes, neven en nichten, maar zijn ouders, broers en zussen overleefden. Jaap ging in Amsterdam geneeskunde studeren en na deze studie emigreerde hij naar de Verenigde Staten, waar hij zich specialiseerde in de neurologie, neurochirurgie en oogheelkunde. Tot eind 1996 had hij in de Verenigde Staten een eigen praktijk en inmiddels geniet hij van zijn welverdiend pensioen. De razzia en deportatieperiode zijn hem als de dag van gisteren bijgebleven en ongetwijfeld zullen zijn belevenissen grote indruk maken op zijn toehoorders. Na het relaas van Jaap de Levie en een onderduikerslied van het koor zal de herdruk van het boek 'Sporen die bleven' gepresenteerd worden. In dit boek belicht de historicus dr. Fred Cammaert de achtergronden van de razzia's en deportaties in oktober en november 1944. Het koor sluit op muzikale wijze het officiële gedeelte van de middag af. Tot ongeveer 17.00 uur volgt dan een ongedwongen samenzijn, waarbij tevens een expositie bezichtigd kan worden. Om 17.00 uur wordt de Lotgenotencontactdag afgesloten met een korte bijeenkomst bij het monument voor de gedeporteerden op het dorpsplein. Na een korte toespraak ticfiting fjetmfcunötg fcenootscfjai tqstcnray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 5