Stichting Heemkundig Genootschap Castenrav Onderwijsperikelen in Castenray - deel 3 Woensdag 7 september: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Vrijdag 9 september: Opening Open Monumentendag om 19.45 uur in de St. Petrus Bandenkerk te Venray. Vanaf 21.00 uur samenzijn in Boerderij 'De Clockert' Raadhuisstraat 36 Venray. Op 10 en 11 september zijn de Open Monumentendagen met als thema: Religieus erfgoed 'Geloven in Monumenten'. Zaterdag 17 september: Viering 50-jarig bestaan kring Venray van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap in de foyer van de Schouwburg Venray Tijdstip 13.00-16.30 uur. Donderdag 14 september: Presentatie van het boek '100 Jaar psychiatrie in Venray' in de schouwburg van het St. Anna. Aanvang 14.00 uur. Dinsdag 4 oktober: Cursus over het opzetten van een verenigingsarchief door Paul van Meegeren, gemeentearchivaris. Locatie: de Kemphaan Kennedyplein Venray. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 5 oktober: Lezing in De Wis door Gérard Lucassen uit Geijsteren. Thema: Oude veld- en boerderijnamen in Castenray. Aanvang 20.30 uur. Zaterdag 8 oktober: Lotgenotencontactdag Stg. Deportatie Noord- en Midden-Limburg in De Wis van 14.00-17.00 uur. Maandag 10 oktober: Cursus over het schrijven van artikelen door Koos Swinkels, voorzitter Lokaal Historisch Platform Venray. Locatie: de Kemphaan Kennedyplein Venray. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden Juust de melk, anders was d'n os net zó goed as de koew. Hij is kachel. (Hij is dronken.) De kaerk ien 't midde laote. (Redelijk zijn.) Goej kammeraöj bliêve beej mekaar uut de tés Nor kaösters kempke gaon. Naar het kerkhof gedragen worden,) Schenkingen Van Jan Martens uit Klein Oirlo ontvingen we onlangs weer een flink aantal oude voorwerpen, waaronder enkele uit de beide wereldoorlogen. In de afgelopen jaren hebben we van Jan al meer dan zestig, grote en kleine, historische voorwerpen in ontvangst mogen nemen, waarvoor we hem zeer erkentelijk zijn. Ook heeft Jan onze Stichting meermaals financieel ondersteund en nu het er naar uit ziet dat hij binnen afzienbare tijd Castenray zal verlaten, willen we hem nogmaals heel veel dank zeggen en een fijne tijd toewensen in zijn nieuwe woonomgeving. Uiteraard was het voor de Castenrayse ouders een doorn in het oog dat hun kinderen bij het middagmaal, wat in die tijd toch een gezellig middelpunt in het gezinsleven was, aan tafel verstek moesten laten gaan. En natuurlijk maakten ze zich zorgen over hun kroost, dat de zomerhitte en winterse kou, wind en regenbuien, hagel en sneeuw moest trotseren met stevig onder hun arm gedrukt het boterhammentrommeltje voor de middagpauze. 's Winters vertrok de groep schoolkinderen van huis als het nog donker was en de duisternis begon al weer in te vallen als ze, eenmaal weer thuis, verkleumd de behaaglijke warmte van de hout- of kolenkachel konden opzoeken. Deze onhoudbare situatie duurde jarenlang voort. Met het verstrijken van de jaren liepen ook de gemoederen steeds hoger op. Het was op een gegeven moment zelfs zo, dat voor de Castenrayse kinderen de school om drie uur uitging en voor de Oirlose kinderen om vier uur. De reden was, dat er anders hevige ruzies zouden ontstaan tussen de Oirlose en -8- ttcf)ting fjeemfiunötg Cenootscfia: Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 8