Huiszwaluwinventarisatie in Castenray PROFITEER NU Bij aankoop van: -15- Vogelwerkgroep "Maas en Peel" uit Venray en omstreken houdt deze zomer een huiszwaluw inventarisatie. Doel van deze inventarisatie is te onderzoeken hoe groot het aantal broedgevallen in deze regio is en of de aantallen toe- of afnemen. Nederland telt nu naar schatting 100.000 huiszwaluwen. Huis zwaluw Huiszwaluwen zijn in ons land te vinden vanaf half april tot oktober. Het zijn echte zomergasten. Jaar na jaar keren ze in april terug naar het plekje waar ze geboren werden om zelf te nestelen. De winter brengen ze door in Afrika, ten zuiden van de Sahara. De trektocht is voor de dieren een hachelijke onderneming (slecht weer en vogelvangst): gemiddeld keert maar een op de vier zwaluwen het daaropvolgende jaar terug op de nestplaats. De Huiszwaluw broedt in kolonies. Ze bouwen nesten van klei of leem aan de buitenkant van gebouwen, vaak onder een richel of dakgoot. Als bouwmateriaal gebruiken ze natte klei, die ze verzamelen langs randen van grote plassen in de buurt van rivieren en beken. De nestgelegenheid voor de huiszwaluw is vaak afhankelijk van de gastvrijheid van de menselijke bewoners. De redelijk beperkte overlast in de vorm van uitwerpselen wordt rijkelijk beloond door een boeiend en levendig schouwspel van allerlei vliegbewegingen. Zij vangen in de vlucht grote hoeveelheden muggen en andere insecten. Een koppeltje dat twee broedsels grootbrengt met telkens twee jongen, verorbert op een seizoen zo'n 5 miljoen insecten! De Huiszwaluw lijkt enigszins op de Boerenzwaluw, maar heeft niet zo'n lange staartpennen en mist de rode keel en voorhoofd van de Boerenzwaluw. De Huiszwaluw heeft een opvallend witte stuit (de bovenkant van het lichaam, tussen rug en staart), die bij de Boerenzwaluw ontbreekt. Boerenzwaluwen broeden vaak in schuren, in tegenstelling tot Huiszwaluwen. Zij broeden voornamelijk in groepen tegen de buitenkant van gebouwen, onder de dakgoot. In Castenray broeden op verscheidende plaatsen huiszwaluwen. Graag zou ik voor dit onderzoek willen weten waar deze huiszwaluwen in Castenray nestelen. Je kunt me daarvoor bellen 571823 of een e-mail sturen aan henk.dinghs@home.nl. Met dank voor de medewerking Henk Dinghs Boerenzwaluw 3 herenslips 1 GRATIS Wist u dat Sloggi meer dan 35 verschillende modeilen slips heeft? Wist u dat Cleopatra passie voor lingerie deze allemaal op voorraad heeft? "UW SLOGGI-SPECIALIST" Kerkstraat 20a - Horst tel. 077-398 72 50 Actie van 1-6-2005 t/m 30-6-2005 PASSIE VOOR LINGERIE s/o3& AKTIE

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 15