/\rts geweldig vond van Joop, dat hij dat deed, terwijl wij in de oorlog toch zoveel te lijden hadden gehad van de Duitsers. Eindelijk gerechtigheid, dacht ik toen, eindelijk Wiedergutmachung. Moeke nam de leiding bij het werk, want vader was daar niet toe in staat. Vader was ontredderd door de gebeurtenissen van de afgelopen weken. Hij maakte zich verwijten, dat hij Jos had meegenomen naar de Ortskommandant om te protesteren tegen de razzia en de deportatie. De onzekerheid over zijn terugkomst. De machteloosheid tegen het schandalige gedrag van de Duitsers. Vader was een vredelievend en zachtaardig man, die onmiddellijk in zijn schulp kroop als hij onheus behandeld werd of zich in mensen teleurgesteld voelde. Ik zie hem nog doelloos dwalen door het huis, niet wetend waar hij zou beginnen. Moeke was praktischer van aard. Ze vond het minstens even erg, maar wist datje maar het beste je mouwen kon opstropen en aanpakken. Des te eerder wasje van die rotklus af. Bovendien, je moest toch slapen en dus moesten de bedden voor de nacht zijn opgemaakt. Het beddengoed was er nog. De Moffen hadden het naar de voorste kelder gesjouwd en ter beveiliging van de kelder was het keldergat afgedekt en waren de boekenkasten voorover op de vloer van het kantoortje gegooid met de boeken er nog in en de rest van de vloer was opgevuld metschansenZo werd de kelder afgeschermd voor granaten. Met een deel van de stoelen was in de tweede kelder een zitje gemaakt. Wonder boven wonder hadden ze de paar flessen wijn, die daar onder handbereik lagen niet gevonden. Er was daar indertijd een bak gemetseld, waarin vader de wijn bewaarde. Het aantal volle flessen was intussen sterk geslonken en ging schuil onder de vele lege flessen. Na de evacuatie bleek dat de Duitsers ze niet gevonden hadden. Het was een van de weinige meevallers. De Duitsers hadden flink gesjouwd met het achtergelaten huisraad. Ieder groepje richtte de eigen schuilplaats in met de dingen, die ze links en rechts vonden en konden gebruiken. Zo kon je bij de buren vaak dingen vinden, die verdwenen waren. De eerste dagen zocht iedereen naar de spullen, die men miste. Zo vond Moeke, op ziekenbezoek bij Tinus de koster, wiens moeder ernstig ziek was en waarschijnlijk niet meer lang te leven had, onze antieke petroleumlamp met porseleinen voet terug, die nu in Helvoirt staat. Ze mochten de lamp uiteraard houden zo lang moeder ziek was. Een andere meevaller was dat het antieke koper en tin, dat we niet hadden ingeleverd maar verstopt onder de turf in het kippenhok, niet weg was. De turf was intussen opgestookt en dus lag het antiek daar open en bloot te wachten op een dief, die gelukkig niet is komen opdagen. Ik had mijn pamflettenverzameling met meer dan 150 pamfletten verstopt in een duiker achter in de boomgaard. Helaas was het water in de duiker zo hoog gestegen, dat er water in de blikken Rode Ster-tabakstrommel was doorgedrongen, waardoor de pamfletten nat geworden waren. Ik heb ze gedroogd en ze later aan het Oorlogsmuseum te Overloon geschonken, die er blij mee waren, ondanks wat roestvlekken. Een groot probleem was het huis weer dicht te krijgen. Daar had Handrie Dinghs een mooie oplossing voor: Met steigerplanken werden de ramen dicht gespijkerd. In uitsparingen werd het glas van schilderijen of foto's geplaatst, zodat het daglicht binnen kon, maar regen en wind buiten bleven. De ingekwartierde Engelsen stookten die winter het huis verder droog. LAAT BIJ UW VERDRIET ONZE ZORG EEN TROOST ZIJN nr. 0478 550150 W Voor correcties en aanvullingen: ajw vollebergh, lage driesstraat 16, 5268br helvoirt e-mail ajwvollebergh@prettel.nl AV26042005 begrafenis en crematie onderneming en ray on nr. a$ en nac. Venrayseweg 104 5961 AJ Horst telefoon 077 398 70 99

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 19