Stichting Heemkundig Genootschap Castenray NAJAAR 1944 - 5 -10- Maandag 2 mei: Foto- en filmavond 'levende kruisweg'. Woensdag 4 mei: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Keukeletien praote. (Keukenlatijn praten; Onverstaanbare taal spreken.) 9 De laeste keutel afkniepe. (Sterven) 9 Hij liegt dat de groond barst! 9 Mit brullufte en lieke gón de maeste caente strieke! 9 Of ge nöw enne gaetelemies of enne schaopelemies het, 't bliêve liemese! (Of je nu het een of het andere hebt, het blijft uiteindelijk hetzelfde.) Opschonen wandelroute Broek Morgen, donderdag 28 april, plegen we weer enig onderhoud aan de wandelroute in 't Broek. Het pad moet vrij gemaakt worden van overhangende takken, lastige braamtakken, brandnetels e.d. We zullen kijken, of we iets kunnen doen aan het beter beloopbaar maken van het natte gedeelte, daar waar de boomstammetjes liggen. Iedereen die mee wil helpen is welkom. Takkenschaar, snoeischaar, heggenschaar, beugelzaag of zeis meebrengen. We vertrekken om 19.00 uur bij de paal met het folderbakje aan de Rietweg. Jeneverbes (Juniperus communis) Onlangs zijn we (Henk Dinghs, Gerrit, Hay en Jan Strijbos) in de bossen van de 'Caselse Berg' op zoek gegaan naar jeneverbesstruiken. We hebben er acht gelokaliseerd en kleine struiken en boompjes rondom weggezaagd. Jeneverbessen houden namelijk van veel zon. In de volle zon komt het slanke silhouet het beste tot ontwikkeling en de bessen komen dan ook goed tot rijping. In ons land is de jeneverbes een beschermde struik, die vooral voor komt op zandverstuivingen, heidevelden en in de duinen. De conifeer houdt van voedselarme grond die wel veel mineralen moet bevatten. De struik dankt zijn naam aan de eigenschap van de bessen die ongeveer twee tot driejaar nodig hebben om te rijpen. Ze verkleuren in die tijd van groen naar zwart. De rijpe bessen worden gebruikt bij het distilleren van jenever. Wij kennen ze bijvoorbeeld van het kruiden van de zuurkool en van marinades en patés. In de farmacie maakt men uit de bessen middelen tegen blaasontsteking en tal van andere kwalen. Onderzoekers maken zich ernstige zorgen over het voortbestaan van de jeneverbes. Omdat de bodem steeds meer verzuurt, krijgen de planten nauwelijks nog nakomelingen en worden ze ook bijna niet meer verjongd. Ook de zaden blijken steeds minder vruchtbaar te zijn. Onderzoekers in Wageningen doen dan ook een dringend beroep op natuurbeheerders om te zorgen voor een gunstiger vestigingsklimaat voor deze struik, die al sinds de laatste ijstijd 12.000 jaar geleden) in ons land voor komt. In het verre verleden werd de jeneverbes beschouwd als een zeer magisch kruid. Daarover een andere keer meer. Oorlogsherinneringen De jeugdherinneringen najaar 1944 van oud-inwoner Toon Vollebergh uit Helvoirt. De verhalen worden gepubliceerd in het kader van 60 Jaar Bevrijding van Nederland. Na de bevrijding van Venray was het verloop van de frontlijn weer enkele dagen onduidelijk. Dat bleek toen op vrijdag 20 oktober Oirlo moest evacueren. Enkele families trokken via Blakt en Brukske richting Venray dwars door het front ondanks waarschuwingen van Duitse en verderop van Engelse soldaten. Tot die waaghalzen hoorde ook de familie van Ome Grad (Nelissen),de 'mulder'. De meeste mensen trokken echter richting Castenray en Meerlo, weg van het front. 1-Iet gezin van Oom Kobus, de koster, Moekes oudste broer klopte bij ons aan. Er werd ook plaats ingeruimd voor de anderen, die bij dat groepje hoorden. Iedereen dacht trouwens dat het toch maar voor een paar dagen zou zijn en ons huis telde drie kelders, daar was dus ook veel plaats. Vader kreeg veel complimentjes voor "zijn vooruitziende blik" om al in 1933 een huis met drie kelders te bouwen. Overigens om een heel andere De kelder was destijds opslagruimte voor kolen, aardappelen, groente en fruit en daar stonden de inmaakpotten en weckflessen opgeslagen. reden: ticfjtmg fjecmfiunöig fcenootscfjap tastenrav

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 10