Stichting Heemkundig Genootschap Castenrav l Vandaag, woensdag 6 april: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 0 Vur straf mit 't himd op de rug nor bed! (Ongemeend dreigement.) 0 Dén zien aege mit enne kruujer slöt, kriegt luüs! Van kroewage vare kriede lang aerm en groeëte neusgatter. 0 Schietmeld maeje is schietmeld zeaje, mar schietmeld staeke, is ze de nek braeke! 0 Gaeld verlore, veul verlore; ieër verlore, mieër verlore; ziël verlore, al verlore! Veel lof voor 'levende kruisweg'. Er zijn zeer veel positieve reacties gehoord over de 'levende kruisweg' op Paaszaterdag. Een groot compliment voor alle medewerkenden. Het berichtje van W.G. den Daas in de rubriek 'Allemensen' in dagblad De Limburger sprak voor zich. Nu schrijft Den Daas over het algemeen wel wat humoristische, soms ironisch bedoelde stukjes, maar ze zijn ook dikwijls beschouwend en oprecht. Voor degenen die het niet gelezen hebben: Jezus Een heel verschil met de dag ervoor. Wat een prachtige voorstelling, zomaar op straat in Castenray. Passiespelen, Jesus Christ Superstar, The Passion of the Christ. De dure producties zinken in het niet bij de vertolking van de kruisweg van Jezus door de plaatselijke Mel Gibson (vertolker van de Christusrol in de film 'The Passion of the Christ' JS). Hij droeg zijn kruis met waardigheid en gevoel voor drama. En ook de andere acteurs lieten zich niet onbetuigd. De arme Jezus kreeg er flink van langs. Ik kreeg zowaar medelijden met Onze Lieve Heer. En velen met mij. Een mevrouw in het publiek was zelfs tot tranen toe geroerd. Zo zie je maar, niet alleen het nieuws ligt op straat. Ook het drama. Oorlogsherinneringen De jeugdherinneringen najaar 1944 van oud-inwoner Toon Vollebergh uit Helvoirt. De verhalen worden gepubliceerd in het kader van 60 Jaar Bevrijding van Nederland. NAJAAR 1944-2 Wie zijn radio niet had ingeleverd en 17 september 1944 's avonds luisterde naar Radio Oranje, kreeg te horen dat Engelse en Amerikaanse luchtstrijdkrachten geland waren tussen Eindhoven en Arnhem en dat de Geallieerden vanuit België de Nederlandse grens waren gepasseerd om de para's te ondersteunen. Er werd niet bij verteld dat het drie legerkorpsen betrof met zware wapens: het XXXste legerkorps dat via Eindhoven op weg ging naar Arnhem, het Xllde legerkorps links daarvan richting Tilburg en het beroemde Engelse VlIIste legerkorps, waarmee wij in Oost Brabant en Noord-Limburg te maken zouden krijgen. De bevrijding leek dichtbij, maar het pakte anders uit. De Duitse tegenstand was veel sterker dan verwacht. Er werd zelfs een Panzer-brigade, die vanuit Polen onderweg was naar Aken, vanaf station Venlo naar het front bij Eindhoven gedirigeerd. De smalle tweebaansweg, die van Neerpelt via Valkenswaard naar Eindhoven liep, zorgde al meteen voor veel oponthoud. Uitgeschakelde tanks blokkeerden de weg en moesten eerst onder Duits artillerievuur uit de weg worden geruimd. Het bombardement van Eindhoven op maandag, dat de stad 200 doden en 800 gewonden kostte, verwoestte het centrum van de stad en veroorzaakte nog meer vertraging. Funest voor de opmars waren ook de pogingen de smalle Corridor bij Son en vooral later bij Veghel te doorbreken. Pas na Veghel kwam er vaart in, maar toen was het te laat. De slag om Arnhem was toen al verloren. -6- >ticfjting fjeemfiunöig Cenootscfjaj Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 6