liet verdriet in het gezin Steeghs was uiteraard heel erg groot en de gedachte aan de kleine Gerrit bleef het leven maandenlang beheersen. Totdat de inwonende Antoon Steeghs, broer van Petje Steeghs, op het idee kwam ter nagedachtenis aan de kleine Gerrit een veldkruis te plaatsen, want ook in Klein Oirlo stond al sinds eind 19e eeuw een dergelijk kruis en dat zou aan de Straat zeker niet misstaan. Zo gezegd, zo gedaan. Het kruis werd geplaatst in de tuin van de boerderij van Petje Steeghs, slechts een klein stukje verwijderd van de Straat. Het oorspronkelijke kruis was gemaakt van hout en had een corpus van beton. Boven het corpus hing een stenen plaatje met het opschrift: TNR.V. Aan de voet van het kruis lag rondom een terpje van witgekalkte Maaskeien, dat later overgroeid werd door klimop. Vóór het kruis was een vloertje gemaakt van ringovenstenen, waarop een houten bidstoel met knielbankje stond. Uit gegevens van de Werkgroep Kruisen en Kapellen Venray blijkt verder, dat het kruis en de bidstoel in een rechthoekig perk van ongeveer 5 m2 stonden. In het perk waren sierheesters met bloemen geplant en het perk was omgeven door een aantal ijzeren paaltjes met ligusterplantjes. Tegen het kruis was iets boven de hoogte van de bidstoel een houten bordje bevestigd met in witte letters het opschrift: 'O zondaar, gaat gij zo voorbij en slaat geen enkel oog op mij, die voor U uit liefde groot, gestorven is den bitteren dood. Het kruis werd in 1936 ingezegend do'or de toenmalige pastoor Verheggen. Het is onze bedoeling de elementen van vroeger, zoals de bidstoel, het tekstplaatje en het terpje van witte stenen weer terug te brengen bij het te plaatsen veldkruis. In 1964 werd het kruis door Toon Steeghs, zoon van Petje Steeghs en broer van de verongelukte Gerritje, opgeruimd toen hij op die plek een woning (Lollebeekweg 69) ging bouwen. Het kruis vormde daarbij voor Toon een sta-in-de-weg en hij nam niet de moeite om het op een geschikte plek te herplaatsen. Het corpus en het kruis werden vernietigd en de brokstukken werden door Toon op een hem toebehorend stuk landbouwgrond begraven. Een van de doelstellingen van onze Stichting is het om verloren objecten die het waard zijn om teruggebracht te worden, ook daadwerkelijk terug te brengen. Het plan voor de herplaatsing van het veldkruis aan de Lollebeekweg hadden we reeds enkele jaren geleden opgevat, maar omdat andere activiteiten voor gingen, komt het er nu pas van. Omdat we ons al eerder hadden voorgenomen het kruis op Goede Vrijdag te laten inzegenen, leek het ons een uitgelezen gelegenheid het kruis in de Goede Week op een unieke wijze naar de betreffende locatie te brengen. Uiteindelijk viel de keus op Paaszaterdag om 14.00 uur. Door de groep is de afgelopen weken onder regie van Piet Kuijpers met heel veel enthousiasme gerepeteerd. Behalve voor de acteurs en actrices, de Romeinse soldaten te paard en de trommelaars is een zeer belangrijke rol weggelegd voor de dames en heren van onze beide zangkoren. Zij luisteren onder leiding van dirigent Joop Simons de gehele kruisweg op met het Stabat Mater en enkele passieliederen. Wanneer het veldkruis is opgericht, zullen Koos Swinkels, voorzitter van de Stichting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray en Jan Strijbos, voorzitter van het Heemkundig Genootschap Castenray een korte toespraak houden. f -13 Het bidprentje van Gerritje Steeghs (archief Stichting Heemkundig Genootschap Castenray). Heer. Gij hcbr ons dit kind ge geven. opdat het ons geluk sou uitmaken; Gij vraagt het weer: wij staan her af zonder morren, maar ons hart is overstelpt van droefheid. GODVRUCHTIG AANDENKEN Gerardus Hubertus Sieeghs Ons Gerritje was moe van t leven En ging naar hooger sferen zweven, Naar "t eeuwig bloeiend Vaderland. Daar juicht hij in de Hcmclreicn. Met de Engeltjes aan t spelemeien. Den groenen palmtak in ae hand. "Daar aan den voet van d' Albehoeder Bidt hij voor ouders,zusters.broeöers Die tranen storten op zijn lijk. Met engelenoogies blikt hij neer En lispelt zacht: eens zie 'k u weer Als Engeltje van 'l Hemelrijk. aan ons teerbemind zoontje geboren :c Castenray 28 Maarc 1926. er. aldaar, aa een ongelukkig toeval, plotseling overleden, voorzien van bet H. Oliesel, Ges 5 Mei 193- a Foto vaa Bergen. Druk Meiicwactkcrs. Venray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 13