Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Herplaatsing veldkruis met 'levende kruisweg'. Zaterdag 26 maart: Herplaatsing veldkruis Lollebeekweg met 'levende kruisweg' om 14.00 uur vanaf de kerk. Woensdag 6 april: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Ok engelkes motte wel 's uut de boks! Doet nógelang ge wies ziet! Dor hedde 't schaop al an 't schiete! (Daar gebeurt het al.) 0 As ge mar dur ieën lej van de kaerk gedekt ziet! (Had men een geestelijke in de familie, dan kon men veel voor elkaar krijgen.) Schón appel zien ok wel 's zoêr! (Het is niet alles goud wat er blinkt.) Zaterdag a.s., Paaszaterdag, is het zover. Dan wordt door middel van een levende kruisweg het veldkruis naar de hoek van de Lollebeekweg/Steegkamp gebracht om ter plekke te worden opgericht. Om klokslag 14.00 uur begint het voor Castenray unieke schouwspel. Dan gaan de grote kerkdeuren open en treedt de groep acteurs en actrices, voorafgegaan door een tweetal trommelaars en de koren, naar buiten. Op de stoep voor de hoofdingang van onze kerk wordt Jezus na een korte inleiding naar het hof van Pilatus gebracht en tot de kruisdood veroordeeld. Vervolgens zet de stoet zich, vooraf gegaan door drie Romeinse soldaten te paard, in beweging en wordt bij de tweede statie weer halt gehouden. Daar krijgt Jezus het zware kruis op zijn schouders gelegd. Piet Hoeijmakers heeft aan het uiteinde van het drie meter lange kruis wieltjes gemaakt, zodat niet het totale gewicht gedragen hoeft te worden en de onderkant van het kruis niet beschadigd wordt. Al lopend, zingend en het lijdensverhaal uitbeeldend trekt de stoet in bijbelse kleding naar de hoek van de Lollebeekweg en de Steegkamp, alwaar het nieuwe veldkruis zal worden opgericht. Het kruis'dat oorspronkelijk langs de Straat (de huidige Lollebeekweg) in Castenray stond, werd in 1936 opgericht door Petje Steeghs en zijn inwonende, vrijgezelle broer Antoon Steeghs. Aanleiding was de dood van het zoontje van Petje Steeghs, Gerrit. Op 5 mei 1934 verongelukte hij op achtjarige leeftijd bij het oversteken van de Horsterweg te Castenray. In die tijd kwamen er misschien 1 tot 2 auto's per dag over deze weg en uitgerekend toen de kleine Gerrit wilde oversteken om naar zijn vader en oom Antoon te gaan, die aan de overkant op het veld aan het schoffelen waren, kwam er een auto aan. Gerritje werd geschept en was op slag dood. Zijn vader en oom hoorden de klap en dachten aanvankelijk dat er een hond onder de auto gekomen was. Totdat ze de trieste werkelijkheid onder ogen kregen. De kleine Gerrit werd begraven op de vijfjaar eerder aangelegde begraafplaats bij de parochiekerk te Castenray. -12- Antoon Steeghs, de broer van Petje Steeghs, bezig met het verzorgen van de groenaanplant rond het kruis aan de toenmalige Straat, de huidige Lollebeekweg, te Castenray. (archief Stichting Heemkundig Genootschap Castenray.) Sticfjting fjecmfcunfctg 6enootscfia

Castenrays dorpsblad De Schans | 2005 | | pagina 12