Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -14- Woensdag 5 januari 2005: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Vrijdag 25 maart 2005 - Goede Vrijdag: Plaatsing en inzegening veldkruis Lollebeekweg. Boerengezegden 9 D'r uutziën as 't ieëweg laeve. (Er heel gezond uitzien.) 9 Moek ie jannewarie gift 'n nat vroegjaor. (moek mist) 9 As de kogel dur de kaerk is, is t'r an wérskante 'n gat! (Beide partijen hebben moeten toegeven om tot overeenstemming te komen.) 9 D'r velt hier niks te ditte en te datte! (Er valt hier niets te willen.) 9 'n Oons geluk is mieër werd as 'n poond verstand! (Zonder geluk vaart niemand wel!) Veldkruis Van de Stichting Kruisen en Kapellen Venray kregen we bericht dat het corpus voor het veldkruis op de hoek van de Lollebeekweg/Steegkamp klaar is. We krijgen het corpus geschonken en zijn daar uiteraard zeer blij mee, omdat de herdenking van 60 Jaar Bevrijding en 60 Jaar Deportaties onze financiële reserve flink heeft doen slinken. Voor de plaatsing en inzegening van het veldkruis gaan we binnenkort een werkgroep in het leven roepen. We willen de plaatsing namelijk op zeer originele wijze vormgeven. Lezing in Beukenrode Op maandag 20 december organiseert het LGOG Kring Venray om 19.30 uur weer een lezing in zaal 'Het Trefpunt' in verpleeghuis Beukenrode in Venray. De lezing, die gehouden wordt door mr. Th. Van Rensch, heeft als onderwerp 'De Franse Tijd aan Maas en Rijn'. Na de Franse Revolutie, die in 1789 uitbrak, drongen Franse troepen de Zuidelijke Nederlanden en het Rijnland binnen. Na aanvankelijk te zijn teruggedreven, keerden de Franse troepen in het najaar van 1794 terug en hielden ons land liefst twintig jaar bezet. Wij werden ingelijfd bij Frankrijk en werden, graag of niet, Franse onderdanen. Deze Franse Tijd bracht op tal van gebieden radicale veranderingen: een nieuwe vorm van lokaal bestuur; een andere organisatie van rechtspraak; invoering van nieuwe wetgeving; herziening van het belastingstelsel; een nieuwe kerkelijke organisatie; opheffing van kloosters en kapittels; invoering van de burgerlijke stand; de dienstplicht; een nieuwe tijdrekening en nog tal van andere veranderingen. Daaronder veel goede dingen. Zo werden onderwijs en gezondheidszorg bijvoorbeeld sterk verbeterd. De veranderingen die de Fransen gedurende de twee decennia invoerden, waren zo ingrijpend, dat na de val van Napoleon in 1815 veel van deze veranderingen tot op heden zijn behouden. Zo werd het gebruik van een achternaam in 1811 wettelijk verplicht. Voordien gebruikten vooral vorstelijke en adellijke families een geslachtsnaam. 'Gewone' mensen hadden meestal geen achternaam, omdat dit in het dunbevolkte Nederland ook niet noodzakelijk was. Sommigen vonden de wettelijke verplichting om een achternaam te kiezen maar belachelijk, of dachten dat het van korte duur zou zijn. Ze kozen daarom gekke achternamen als Naaktgeboren, of Pietsnot en dikwijls nog erger. Van de keuze toen hebben de nakomelingen nu nog steeds spijt. Het belooft een boeiende lezing te worden die geïllustreerd wordt met dia's. ticfjtmg fjcemfcunSi'g 6enootsc Castenra?

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 13