binnenmarcheren, gevolgd door kapelaan vanJc^ijck en de misdienaars. Het Dameskoor en de heren van het Kerkelijk Zangkoor zorgden gezamenlijk voor een schitterende opluistering van de herdenkingsdienst. Zeer boeiend, aangrijpend en ontroerend was de toespraak van oud-Castenrayer prof. dr. Jos Vollebergh, die in plaats van de gebruikelijke preek vertelde over zijn wederwaardigheden tijdens de deportatie. Aan het slot van de plechtige herdenkingsdienst volgde een ander hoogtepunt, toen de Fanfare Dorpsklank met de processiemars 'St. Oswaldus' de kerk binnenmarcheerde. Aanvankelijk was het de bedoeling geweest dat alle kerkgangers de fanfare naar buiten zouden volgen voor de onthullingsceremonie op het dorpsplein, maar vanwege het vriesweer besloot het Heemkundig Genootschap, om het gedeelte van de toespraken in de kerk te houden. Na een openingswoord van Jan Strijbos volgden toespraken van dr. Gerard Sonnemans namens de Stichting Deportatie Oktober 1944 Noord- en Midden-Limburg en van Louis Vroemen, voorzitter van de Dorpsraad Castenray. In zijn dankwoord refereerde Jan Strijbos als voorzitter van de Werkgroep Herdenking Deportaties 1944 Gemeente Venray aan de prettige en succesvolle samenwerking met de afgevaardigden van de Dorpsraden en de historische groeperingen in de zes dorpen, waar de deportaties plaatsvonden. Lof was er eveneens voor het Lokaal Historisch Platform Venray en voor de sponsoren, de SNS-bank Venray, Steenhandel Kusters uit Heide, de firma Van Rattingen en de firma Martens-Drieshen uit Venray. Voorafgegaan door de musicerende fanfare ging het daarna naar het dorpsplein voor de onthulling van het monument. Deze eer viel te beurt aan twee oud-gedeporteerden uit Castenray, Handrie Wismans en Jan Peeters. Vervolgens bracht de doedelzakblazer een muzikaal eerbetoon en na een gedicht van Kai Cremers, kleinzoon van een gedeporteerde, volgde de inzegening van het herdenkingsmonument door kapelaan van Dijck. Trompettist Caro Versteegen bracht de Last Post ten gehore, waarna alle namen van de gedeporteerden opgelezen werden. Voor elke gedeporteerde plaatsten kinderen van de basisschool een roos in een vaas; 46 rode en 1 witte. Deze witte roos was bestemd voor Louis Calon, die de deportatie niet overleefde. Tijdens het leggen van bloemstukken door de Dorpsraad, namens de Castenrayse gemeenschap en door familieleden van gedeporteerden speelde Pieter van de Vorle 'Flowers of the Forest op de doedelzak. De Fanfare Dorpsklank sloot deze waardige en indrukwekkende herdenking af met 't Casels Lied, dat uit volle borst werd meegezongen. Aansluitend toog de stoet van een paar honderd mensen, voorafgegaan door de doedelzakblazer, naar het warme, Castenrayse gemeenschapshuis, waar gratis koffie en thee werd verstrekt. Van de bezichtiging van de ingerichte expositie werd wederom volop gebruik gemaakt. Overweldigend waren de positieve en warme reacties van de vele aanwezigen over deze zeer waardige, gevarieerde en prima georganiseerde herdenking van 60 Jaar Bevrijding en 60 Jaar Deportaties in Castenray. We hebben als dorpsgemeenschap een prima indruk achtergelaten bij onze gasten uit Amsterdam, Rotterdam, Emmeloord, Malden, Eindhoven, Helvoirt, Maastricht, Boxmeer en waar ze verder ook vandaan kwamen. Sommigen hebben al aangegeven in de zomer een keer terug te willen komen, om het monument te bezoeken en de omgeving te verkennen. Ze zijn uiteraard van harte welkom. We danken heel hartelijk voor de medewerking: kapelaan van Dijck; de koorleden; Joop Simons; Piet Kuijpers; de Fanfare Dorpsklank; Jos Vollebergh; Gerard Sonnemans; Louis Vroemen; Pieter van de Vorle; Toon Classens; Piet Arts; Wiel Jacobs; Gerrit Strijbos; Leo Drüggen; Ger Peeters; Gerrit Cremers; Kai Cremers; de kinderen van de basisschool en juffrouw Andrea; A en D automatisering; Hanneke Dinghs; Nellie Willemssen; Koos Kleeven; Brigitte Strijbos; Mieke Seijkens; Rose van Eek; Robert Cox; Hay Strijbos; Hay Willemssen en Henk Dinghs. En mochten we iemand vergeten zijn, ook voor u geldt: "Zeer bedankt!" Verder dank aan alle aanwezigen voor uw belangstelling en betrokkenheid. Het was geweldig! Door verschillende aanwezigen bij de herdenking is gevraagd naar het bankrekeningnummer voor de kerkrestauratie en het banknummer van het Heemkundig Genootschap. Deze geven we uiteraard graag. Bankrekeningnummer 12.81.87.573 van Parochie H.Matthias. Bankrekeningnummer 12.81.37.517 van Stichting Heemkundig Genootschap Castenray.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 9