Woensdag 1 december: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 0 Nie an d'n echhaamsknippel trekke. (Zijn belofte intrekken. Een 'echhaamsknippeP was een dwarshout, waaraan de touwen aan een kar of ploeg gekoppeld werden.) 0 Gries haör ien ieëre, kan niemes dieëre! 0 Ok 'n vaerke hét enne kröl ien ziene start! (Iedereen heeft wel iets waarop hij trots kan zijn.) 0 As ennen boêr opheldt mit zien geklaag, is hij an 't aend van zien daag! 0 Dat zien twieë sneejers van ieën nóld! (Die twee zijn van hetzelfde slag.) Zeer waardige herdenking bevrijding en deportaties Afgelopen zaterdag hebben we op waardige wijze herdacht, dat het 60 jaar geleden was dat Castenray bevrijd werd op 23 november 1944. Tevens werd het feit herdacht dat in oktober en november 1944 in Castenray 47 mannen bij razzia's werden opgepakt, om gedwongen te worden tewerkgesteld in nazi-Duitsland. Als blijvende herinnering aan deze dramatische gebeurtenis werd op het dorpsplein een monument onthuld. De herdenking begon al om 16.00 uur in het gemeenschapshuis De Wis, waar een bijeenkomst was voor gedeporteerden en weduwen van gedeporteerden die elk drie introducés, familieleden, mochten meebrengen. In totaal 70 personen gaven gehoor aan de uitnodiging. Eveneens aanwezig waren vertegenwoordigers van de Stichting Deportatie Oktober 1944 Noord- en Midden-Limburg en van het Lokaal Historisch Platform Venray. Wethouder Lei Heidens vertegenwoordigde het college van B en W, maar vergezelde tevens zijn moeder als zoon van een van de gedeporteerden. Verder waren present de leden van de Dorpsraad en van de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Tijdens het nuttigen van de koffie en vlaai kwam doedelzakblazer Pieter van de Vorle binnenmarcheren en hij verraste het gezelschap met 'Scotland the brave'. Jan Strijbos, voorzitter van het Heemkundig Genootschap Castenray, heette vervolgens iedereen hartelijk welkom, waarbij hij de hoop uitsprak dat de middag zou bijdragen aan de verwerking van het persoonlijke leed en de traumatische gevoelens, die bij veel gedeporteerden en hun familieleden nog steeds aanwezig waren. Elkaar vertellen over dit stuk oorlogstragedie en steun vinden bij degenen die toentertijd in dezelfde nare situatie verkeerden, was het hoofddoel van het middagprogramma. De vertoning van de filmpjes 'Razzia' en 'Tijd voor Toen', met historische beelden van Castenray net na de Tweede Wereldoorlog, vielen in zeer goede aarde bij de aanwezigen, evenals de muzikale intermezzo's van de doedelzakblazer. Ook werd volop gebruik gemaakt van het bezichtigen van de ingerichte expositie over de oorlogstijd en de razzia'en deportaties. De tijd vloog om en na het gebruiken van een broodmaaltijd was het tijd om ter kerke te gaan voor de herdenkingsdienst. Gelukkig waren de voorste banken gereserveerd voor de gasten, want de Castenrayse parochiekerk zat intussen bomvol. Weer was het doedelzakblazer Pieter van de Vorle die op indrukwekkende wijze de intrede verzorgde. Van achter uit de kerk kwam hij, de 'Amazing Grace' spelend,

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 8