RESTAURATIE KERKGEBOUW -17- Ca^ Kerkbestuur Castenray Anekdote over Sjaak van Rhee - deel 2 Aan de oostkant keek hij, even voorbij het patronaat, neer op het kerkhof, waar nog slechts enkele mensen begraven lagen. Hij zag het huis van meester Vollebergh, het hoofd van de lagere school, waarvoor hij veel ontzag had. Verderop aan deze grintweg lagen de smederij van smid Van Kuyck, alias Vekuuks Hay en de boerderijen van de Dinghsen en de Strijbossen. Iets naar links lagen de boerderijen van o.a. Cremers Gradje en Roffers Driek, terwijl nog wat verder het kleine keuterboerderijtje van Roelofs lag, waar Iedje dagelijks kleren zat te naaien. Ook zag hij het boerderijtje van Camps, waar o.a. Lieske woonde, die later met Wiel Jacobs, alias van de Waters Wiel, zou trouwen. De weg volgend, ontdekte hij in de verte de molen van Michels, dagelijks draaiend in de wind, het graan malend voor de boeren en voor de boerenbond. Op zondag stond de molen parmantig met de wieken in de ruststand. Nog verderop zag hij de kerk van Oirlo. Tussen Oirlo en de Venrayseweg ontdekte hij 'Van de Waters böske' en 'De Wüst'. De Wüst, het bos waar hij vaak met vrienden speelde en 'mussen uithaalde'. Ook werden er door veel mensen in de herfst 'kwakels' geraapt, om de kachels elke morgen opnieuw mee 'aan te stoken'. Ze verzamelden ze in manden die ze 'omschudden' in zakken, die ze dan weer op de kruiwagen of 'hoondskar' laadden en er mee naar huis 'voeren'. Kwakels zijn 'schöpkes' of, zoals ze in de school leerden: dennenappels. In zuidelijke richting lag niet veel. Alleen wat weilanden met runderen, die rustig liepen te grazen of lagen te herkauwen. Hij zag de brug over de Lollebeek, die de grens van Casele vormde met Horst. Alleen het huis van Dinghs Handrie lag daar en verder ontdekte hij het weggetje, wat men toen 'De Kampanje' noemde en waarover, zoals hij wist, telkenjare de processies trokken. Tegenover Dinghs zag hij het kostershuis. Hij keek voorzichtig, want hij moest oppassen dat de koster hem niet zag, want dan zwaaide er Trouwens, ook de pastorie lag onder aan de voet van de toren. Verderop, iets naar het westen ontdekte hij het water van 't Broek, dat daar, zoals meester Van de Voort het in zijn êsels liedje beschrijft, 'in de zon ligt te blinken'. Waar in de zomer met een bootje gevaren werd en waar je kon zwemmen, waar je kon vissen. Waar je stiekem kon vrijen. Waar 's zondags veel mensen wandelden en waar je 's winters kon schaatsen. Je kon er vogels 'uithalen' en 'katsen (eekhoorntjes) jagen'. Hij kwam er vaak, samen met andere jongens. Als men dan over de weg door 't Broek liep, moest men goed uitkijken niet op een kikker te trappen, zoveel zaten er. Vaak zelfs twee op elkaar. Hij dacht dan dat die ene kikker wel heel moe zal zijn geweest. Subsidie provincie Enkele weken geleden moesten we u berichten dat de financiële bijdrage van de provincie, zijnde 10 van de restauratiekosten, was ingetrokken. De geldpot voor restauratie van historische bouwwerken was namelijk leeg. Dit baarde ons zeer grote zorgen, omdat de begroting, die een aantal jaren geleden werd opgemaakt, mede gebaseerd was op deze voor ons zo belangrijke bijdrage. Het ging hier namelijk om enkele tienduizenden euro's. Niet alleen wij, maar nog 20 andere restauratieprojecten in de provincie werden zwaar gedupeerd. Uiteraard werd ook door ons meteen bezwaar aangetekend en we kunnen u meedelen, dat nog voor de behandeling van het bezwaarschrift de Gedeputeerde Staten hebben ingezien, dat het billijk zou zijn e.e.a. nog eens nader te bekijken. Het resultaat was dat op 5 oktober 2004 aan de Provinciale Statencommissie voor Welzijn, Zorg en Cultuur werd voorgesteld de afgewezen subsidieaanvragen alsnog te honoreren. De Commissie beschikte positief en op 12 november j.l. hebben Provinciale Staten definitief besloten alsnog geldmiddelen beschikbaar te stellen voor de restauratieprojecten. Het gaat daarbij in totaal om 3,5 miljoen euro. Hoe hoog het bedrag wordt dat we toegewezen krijgen voor' onze kerk, wachten we even af, maar u begrijpt dat we erg blij zijn met het besluit. Met genoegen trekken we ons bezwaarschrift dan ook in. wat. Donderdag 25 november: Vergadering bij Pieter Maes. Aanvang 15.00 uur. cSMO ticfjtmg IjeemfiunSig tjenootscfia: Castenrcrp

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 17