Bouw en Metselbedrijf Bongers Stevens nieuwbouw en verbouwing -17- De Razzia. Bij razzia's werden jonge mannen opgepakt voor de arbeid in Duitsland. Ze werden overal vandaan gehaald, bijvoorbeeld uit de kerk en uit bed. De Duitsers waren zwaar bewapend. Handrie werd op straat opgepakt. Hij vroeg of hij afscheid mocht nemen van zijn familie en met een gelukje mocht dat. Hij kon niet vluchten onderweg naar zijn familie, want hij werd steeds onder schot gehouden. De deportatie. Uit Castenray en omgeving zijn ongeveer 40 mensen weggevoerd, waaronder Handrie Wismans. Ze gingen eerst lopend naar Broekhuizen en toen gingen ze verder met de tram naar Venlo. Vanuit Venlo gingen ze met de trein naar Duitsland. Onderweg naar Duitsland hebben er een paar mensen geprobeerd te ontsnappen en het zijn er een paar gelukt. Ze werden onderweg zeer slecht behandeld en ze kregen geen eten en geen kleding. Dwangarbeid. De meeste dwangarbeiders die boer waren, moesten in de landbouw of tuinbouw werken. Handrie moest met een paar andere mensen aan het spoor werken. Handrie moest later bij een boer werken. Ze sliepen in een oud schoolgebouw op een juten zak met stro met in het midden een tafeltje. Ze kregen iedere dag koolsoep van kool en water met fijngesneden groentes en soms een stuk wortel en vlees soms. Soep kregen ze het meest in de week. Het schoolgebouw zat vol met luizen. Ze kregen later een ontluizing. Ze hadden normale werkuren van 7 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds en ze moesten soms ook 's nachts werken. Je kon in die school alleen douchen en er werd niet gepoetst. Ze moesten best zwaar werk doen bij het spoor, of aan het spoor. Handrie heeft een brief gekregen van zijn oudere broer. Ze kregen met kerst een extra pakje waar etenswaren in zaten en ze gingen naar de kerk. Ze kregen een laag loon, waarvan ze in de vrije tijd naar het café gingen, om een pils te drinken en naar de slager, waar een kleine portie pasta te koop was. Ze moesten zuinig leven. De bevrijding Handrie Wismans is van 17 november 1944 tot 2 april 1945 in een concentratiekamp in Duitsland geweest. De Duitsers schoten nauwelijks dwangarbeiders dood na de bevrijding. Nadat Duitsland zich overgegeven had, namen de gevangenen geen wraak. Thuis. Thuis probeerden alle Nederlanders hun leven weer op te pakken, nadat Duitsland zich overgegeven had. In Castenray kregen ze hulp uit Haarlem. Ze werden geholpen door het huis te repareren en andere dingen. De achterblijvers. De familie van Handrie Wismans had zich heel veel zorgen gemaakt over Handrie, want ze wisten niet wat er zou gebeuren met hem. Handrie heeft niets van zijn familie gehoord, alleen van zijn oudere broer. In Castenray en omgeving zijn 2 doden gevallen, maar niet in Castenray. Onze mening. Het was zeer interessant zo'n verhaal van iemand die iets heel ergs heeft meegemaakt. Het was ook heel leerzaam en leuk, want het is weer iets anders dan uit een boek. Toon Bongers Lollebeekweg 21 5811 AJ Castenray 9 0478-571979 0) 06-15483081 fax 0478-579123 Fer Stevens molenzijweg 4 5866 BS S wol gen 0478-692947 0)06-50971919

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 17