Jé Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -16- Dinsdag 2 november: Regionaal Overleg Heemkundeverenigingen in De Locht Melderslo. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 3 november: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 20 november: Herdenking 60 Jaar Bevrijding en 60 Jaar Deportaties in de H.Mis van 19.00 uur met aansluitend onthulling herdenkingsplaquette voor gedeporteerden en vervolgens samenkomst in het gemeenschapshuis. Boerengezegden Dén is van nat haolt gemakt. (Hij lust 'm graag.) Al lopte 't land van Kuuk en dat van Kessel af, dan kriede 't nog nie! Mit dobbel kriet schriëve. (Te veel berekenen.) Zó slim zien as 't haolt van de galg. (Heel gewiekst zijn. Overal onderuit komen.) Deportaties 1944 Deportatieverhaal gemaakt door: Bart Classens en Rick Philipsen. Geïnterviewd: Handrie Wismans Algemeen In 1935 begon de oorlogsdreiging en de Nederlandse soldaten bereidden zich voor op een eventuele aanval van de Duitsers. Het defensiekanaal werd gegraven en er werden bunkers gebouwd. Ook langs de Maas werden bunkers gebouwd en er werden overal versperringen aangelegd. Velen hebben daarmee geholpen. Op 12 mei 1940 moest Handrie Wismans zich melden in Tilburg. De Tweede Wereldoorlog begon 3 september 1939. Op 10 Mei 1940 werd Nederland aangevallen. Ze kwamen ook Castenray binnen gestormd Er zaten soldaten in de kerktoren van de Castenrayse kerk. Maar ze konden de Duitsers niet de baas. De Duitsers waren veel moderner uitgerust dan de Nederlanders en na het bombardement op Rotterdam gaf Nederland zich over. De soldaten die voor Nederland hadden gevochten, werden meegenomen naar kampen. Ze werden krijgsgevangenen. Enkele soldaten ontsnapten. Toen de Duitsers Nederland bezetten, werden er regels ingevoerd. Je mocht niet meer naar de vereniging, waar je bij zat en de avondklok werd ingevoerd. Dat betekende dat je na 11 uur niet meer op straat mocht komen en dat alle ramen verduisterd moesten worden in verband met de vliegtuigen van de geallieerden, want die schoten dan op je huis vanwege het licht. De jonge mannen tussen de 18 en 50 jaar moesten zich melden voor de arbeid in Duitsland. Later werd de leeftijd omhoog gehaald naar 60 jaar. Velen wilden dat niet en doken onder. Bij de razzia's werden veel jonge mannen opgepakt en afgevoerd naar concentratiekampen. Bepaalde jonge mannen die grote bedrijven hadden, kregen vrijstelling, zij hoefden niet mee. Een van de beruchtste Duitse kampen bij Hamburg was Neuengamme. Bij de razzia's in Castenray is niemand gedood. Ze kregen eten op de bon, alles stond erop, van eten tot tabak. De geallieerden kwamen vanaf Engeland. Met meer dan 100 vliegtuigen vlogen ze over ons land en ook over Castenray richting het Ruhrgebied, want daar hadden de Duitsers fabrieken waar ze zware oorlogsvoertuigen produceerden. Ter verdediging hadden de Duitsers bij de vliegroute van de geallieerden vliegtuigen Wehrmachtshuisjes neergezet. Dat waren huisjes met grote zoeklichten ernaast. Als ze op je schenen, konden ze je goed zien en dan schoten ze op je. Ook in Castenray en omgeving stonden zo'n Wehrmachtshuisjes. ticljttng fjeemfcunSig Cenootscfja] Castenrcrp 9 Wie ziene moond hildt, hildt zien kammeraöj. wv*

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 16