opgepakt en moest loopgraven maken. Hij dr een ribpak (vroeger noemden ze dit een 'mezesterpak'). De familie was erbij toen hij opgepakt werd. Ze werden bij Philipsen bij elkaar gedreven. De gevangenen moesten naar Tienray en dan naar Duitsland met de voet. Er kwamen ook mensen uit andere dorpen bijEr waren veel soldaten met geweren. Een paar probeerde te ontsnappen. Iedereen werd naar Wuppertal gebracht en de gevangenen werden slecht behandeld. De gevangenen moesten niet in fabrieken, maar aan het spoor werken. Trennes Strijbos is ook opgepakt om in Duitsland te werken (aan het spoor). De gevangenen hadden de scholen als woonplaats en ze moesten met de trein mee. Voordat de gevangenen moesten gaan werken, stonden ze eerst 1 -2 uur in de trein. Er werden ook bommen op de trein gesmeten. De gevangenen kregen op zondag vrij. De gevangenen sliepen in de school en er was geen bad. Er was niet overal bewaking. Er hebben er een paar proberen te ontsnappen, zonder succes. De gevangenen kregen slecht, vies en ook nog weinig eten. Door de soldaten werden ze slecht behandeld,maar door de mensen daar goed. De gevangenen aten veel soep en aardappelen en ze kregen soms brood van de mensen. De gevangenen kregen geen kleren van de soldaten en mochten geen brieven sturen en kregen er ook geen. De gewone mensen waren vriendelijk. De gevangenen vierden geen feestdagen en het ergste vonden ze dat de trein werd gebombardeerd. De gevangenen deden in de vrije tijd slapen en bedelen voor brood. Trennes Strijbos is een halfjaar in Duitsland geweest. De gevangenen werden door de Amerikanen en Engelsen bevrijd. Er werd weinig gevochten. Er werden geen of weinig dwangarbeiders doodgeschoten. De gevangenen kregen bij de bevrijding niks. Ze namen geen wraak op de Duitse bewaking. Er werd niets meegenomen en ze kregen ook niets. De gevangenen werden met de vrachtauto naar het dorp gebracht, dan moesten ze te voet naar hun familie lopen. De hele familie was thuis. De familie wist niet dat hij thuis kwam en waren erg blij dat hij er weer was. Trennes Strijbos ging eerst uitrusten en daarna weer aan het wek. Er kwamen familie en kennissen op bezoek. Er waren geen grote feesten. Gelukkig waren er maar een paar huizen kapot. De mensen hadden geen geld om iets te kopen. Trennes Strijbos werkte op de boerderij. De familie had zich heel veel zorgen gemaakt en was thuis achter gebleven. De gevangenen hadden wel genoeg te eten gehad, maar hadden nooit iets gehoord. Bij de bevrijding zijn een paar mensen doodgeschoten. In heel Noord- en Midden-Limburg werden 3000 jongens en mannen door de Duitsers opgepakt en weggevoerd. Ruim 120 van hen overleefden de deportatie niet. Op diverse plaatsen, van Wessem tot Geijsteren, zijn inmiddels herdenkingsplaquettes geplaatst, die blijvend moeten herinneren aan dit trieste stuk lokale oorlogshistorie. De Werkgroep Herdenking Deportaties 1944 Gemeente Venray heeft in de dorpen Leunen, Veulen, Oirlo en Heide al een herdenkingsplaquette onthuld. Zondag 24 oktober is Oostrum aan de beurt, waarna Castenray op zaterdag 20 november als laatste in onze gemeente eer betoont aan de gedeporteerden en hun familieleden. We zijn blij dit voor hen te kunnen doen. egraienis en crematie onderneming Pr. /Vlarijkestraat la - 5802 BV Venray Venrayseweg 104 5961 AJ Horst teleloon 0478 55 01 50 teleloon 077 398 70 99 Wi7 zijn dag en nacht bereikbaar onder telefoonnr0478 550150

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 11