Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -16- §ticfjtmg fjeemfcunSig 6enootsc6aï Casttnra? Donderdag 21 oktober: Vergadering Comité Restauratie Kerk bij Pieter Maes. Aanvang 15.00 uur. Woensdag 3 november: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 20 november: Herdenking 60 Jaar Bevrijding en 60 Jaar Deportaties in de H.Mis van 19.00 uur met aansluitend onthulling herdenkingsplaquette voor gedeporteerden en vervolgens samenkomst in het gemeenschapshuis. Boerengezegden 9 De pechvogel is de ennegste vogelsort die wel noeëts zal uutstaerve. 9 Ik schiet öw wat! (Je kunt me wat! Je kunt de pot op!) 9 "'t Velt zóas 't velt", zaej de vrow en toen stoond ze mit 'n druupneus bovve de soepketel. 9 As 't raegent, is d'n hommel gezaegend. (Als 't regent bij onweer, is bij blikseminslag de kans op brand kleiner.) 9 Enne lege zak kan mekkelek raechtop staon. (Iemand met weinig verstand is zelden zelfstandig.) Veldkruis Lollebeekweg Toon Kuijpers heeft voor ons een prachtig kruis gemaakt van merantiehout. Hij maakt nu ook nog een bidstoel en een plaat met daarop de tekst, zoals die vroeger bij het veldkruis langs de Lollebeekweg stond afgebeeld. In het atelier van de Stichting Kruisen en Kapellen in Venray is men ondertussen bezig met de vervaardiging van een corpus. Zoals u weet, zijn we voornemens op de hoek van de Lollebeekweg en de Steegkamp weer een veldkruis te plaatsen. Dit vervangt dan het kruis dat weleer langs de Lollebeekweg stond op de plek, waar Toon Steeghs een woning bouwde. Bij de bouw is het veldkruis verdwenen. Binnenkort leggen we een duiker in de sloot op de hoek van de Lollebeekweg/Steegkamp en dan zal een deel van de sloot dichtgegooid worden. We krijgen dan een prachtige locatie voor het veldkruis. Op Goede Vrijdag volgend jaar zal het nieuwe veldkruis ingezegend worden. Expositie 60 Jaar Bevrijding in 't Freulekeshuus Op vrijdag 15 oktober wordt in museum 't Freulekeshuus te Venray de expositie 'Venray 60 Jaar Bevrijd' geopend. Met medewerking van inwoners en instanties zijn er tastbare herinneringen, documenten en foto's bijeengebracht, die doen denken aan deze oorlogsperiode. De tentoonstelling probeert een beeld te geven van de verwoestende impact en het persoonlijk leed dat de bevrijding met zich meebracht voor de inwoners van onze gemeente. Ook ons heemkundig genootschap heeft een aantal oorlogsherinneringen uitgeleend voor deze expositie. De Werkgroep Herdenking Deportaties 1944 in de Gemeente Venray heeft eveneens een deel van deze expositie ingericht met herinneringen aan de razzia's en de gedwongen tewerkstelling in Duitsland. De expositie in 't Freulekeshuus duurt tot 30 januari 2005. De openingstijden zijn op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Parallel aan de expositie in 't Freulekeshuus zal in de kelders van de psychiatrische inrichting Sint Servatius (zoals het Vincent van Gogh Instituut voorheen heette) een foto-expositie een beeld geven van het leven in deze kelders, waar velen tijdens het oorlogsgeweld onderdak vonden. Lezing razzia's en deportaties WO II Op maandag 18 oktober wordt in zaal 't Trefpunt van verpleeghuis Beukenrode, Beukenlaan 1 te Venray een dubbellezing gehouden over de razzia's en deportaties in oktober en november 1944. De lezingen, die om 19.30 uur aanvangen, worden verzorgd door Wim Eibers uit Venray en Gerard Sonnemans uit Boxmeer.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 16