Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -17- Woensdag 6 oktober: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.00 uur i.p.v. 19.30 uur, zoals gebruikelijk. Donderdag 21 oktober: Vergadering Comité Restauratie Kerk bij Pieter Maes. Aanvang 15.00 uur. Zaterdag 20 november: Herdenking 60 Jaar Bevrijding en 60 Jaar Deportaties in de H.Mis van 19.00 uur met aansluitend onthulling herdenkingsplaquette voor gedeporteerden en vervolgens samenkomst in het gemeenschapshuis. Boerengezegden 0 'n Goej paerd schiet öp zienen aege stal. (Laat niets elders achter watje thuis ook kunt gebruiken.) 0 Gij kunt mij de poekel roetse! (Je kunt me de rug op; je kunt naar de bliksem lopen.) 0 Stroont net zolang rüre, totdat hij stinkt. (Doorgaan met iets op te halen, totdat er iets negatiefs uitkomt.) 0 Tusse twelf uur en hoeëg middag! (Nooit!) 0 Ge kunt baeter wat gaeve mit 'n waerme hand as mit 'n kalde. (Doe goed tijdens je leven, want na je dood heb je er geen voldoening meer van, wanneer anderen je bezit erven.) Onthulling herdenkingsmonumentje Op zondag 3 oktober zal binnen onze gemeente in Leunen het eerste van de zes monumentjes ter herdenking van de razzia's en de deportaties in oktober en november 1944 onthuld worden. Dit zal gebeuren na afloop van de herdenkingsdienst in de plaatselijke parochiekerk. Deze dienst begint om 10.30 uur. De volgende onthullingen in onze gemeente zijn als volgt: Veulen zaterdag 6 okt. om 19.30 uur; Oirlo zaterdag 16 okt. om 19.00 uur; Heide zondag 17 okt. om 09.15 uur; Oostrum zondag 24 okt. om 10.30 uur; Castenray zaterdag 20 nov. om 19.00 uur. De genoemde tijden zijn de aanvangstijden van de herdenkingsdiensten in de kerk. Aansluitend vinden de onthullingsceremonies plaats. Vorige week publiceerden we het eerste van de door kinderen van de basisschool geschreven persoonlijke verhalen van gedeporteerden, die in ons dorp werden opgepakt. Het ging over Jeu Josten uit Well, die in Castenray ondergedoken was. Vandaag het tweede verhaal over Lei Heidens. Bo en Maxime Classens interviewden mevr. Reijnders-Weijs (weduwe van gedeporteerde Lei Heidens). Het Verhaal: Alle jongens van een bepaalde leeftijd moesten naar het front. De Duitsers hadden te weinig man voor de industrie, omdat die allemaal naar het Duitse front moesten. De Nederlandse mannen wilden natuurlijk niet in Duitsland gaan werken. Daarom gingen ze onder duiken. Lei Heidens lag met een aantal anderen in het veld en hoopte dat de Duitsers hen niet vonden! De Duitsers liepen met geweren in het veld, om er nog een paar te vinden die mee moesten met de anderen. Lei Heidens is met de anderen naar een stal gevlucht. Daar zaten ze met zo 'n 20 man. Ze zijn daar gevonden. En daar zijn alle gevangenen van de omgeving bij elkaar gedreven. Ze moesten met 40 man op een klein wagentje. Daarmee gingen ze naar Venlo. En dat was niet leuk. Daar moesten ze loopgraven maken. Later gingen ze in veewagens naar een plaatsje bij Remschuit (Remscheid JS). De treinen werden met houten balken vergrendeld, zodat men niet kon ontsnappen. Maar onderweg werden de treinen ticfjtmg fjeemRuttÖig Cenootscfja Castenrav

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 17