RESTAURATIE KERKGEBOUW %erf{6estuur Castenray De restauratiewerkzaamheden zijn in volle gang. Aan de Matthiasstraat zijn alle oude leien van het kerkschip en van het priesterkoor gehaald en per container afgevoerd. In de container was nog eens goed te zien in welke slechte staat de oude leien verkeerden. Ze waren erg poreus en brokkelden heel gemakkelijk af. Binnen de afrastering staan reeds 19.000 stuks nieuwe Angers-leien. Leien van dit soort liggen reeds op delen van het dak die enkele jaren geleden gerepareerd zijn. De oude leien waren Samada-leien; Spaanse leien met een levensduur van 50 a 60 jaar. De nieuwe Angers-leien komen uit Frankrijk en zijn iets duurder, maar hebben een levensduur van ongeveer 80 jaar. Dat is een van de redenen waarom het restauratiecomité gekozen heeft voor deze leien. Een andere reden is, dat straks overal op het dak dezelfde soort leien liggen. Afgelopen week zijn vau de glas-in-loodramen de montanten en de brugijzers verwijderd. Verder zijn de voorbereidende metsel- en timmerwerken voor de nieuwe dakbedekking verricht. Met het leggen van de nieuwe leien door Dakdekkersbedrijf Verkoelen uit Beegden is bij het uitkomen van deze Schans wellicht al begonnen. Deze leien worden met koperen spijkers aan het dakbeschot bevestigd, zodat roest geen beschadigingen meer kan veroorzaken. Financiële rondgang Bij deze Schans treft u een envelop aan met een vouwblad, dat allerlei informatie bevat over de historie van onze kerk, de restauratiewerkzaamheden en de kosten daarvan. Verder vindt u een begeleidend schrijven, gericht aan alle inwoners, met een oproep de restauratie financieel te steunen met een eenmalige bijdrage. Het bedrag waarmee u onze kerk wilt steunen, kunt u invullen op een apart formulier. Dit formulier kunt u volledig ingevuld en ondertekend in de bijgevoegde kleine envelop doen en deze wordt dan tijdens de huis-aan-huisactie bij u opgehaald. Dit zal gebeuren op vrijdag 24 september a.s. Binnen de bebouwde kom trekt onze fanfare vanaf 19.00 uur het dorp rond en tegelijkertijd worden de enveloppen opgehaald. Werklui bezig met het demonteren van de montanten en brugstaven die de glas-ïn-loodramen moeten ondersteunen. De ijzeren brugstaven worden in zijn geheel vervangen door messing exemplaren. De delen van de montanten die nog goed zijn, worden later teruggeplaatst. Kapotte stenen en slecht voegwerk worden vervangen. Foto JS.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 8