-12 Wespspin Ongeveer een jaar geleden schreven we over een heel bijzondere spin in de tuin van Thei en Noor Jacobs aan de Matthiasstraat. En ook Hay Strijbos signaleerde het diertje een tijd later in zijn tuin. Het ging hier om de wespspin, ook wel tijgerspin genoemd. Deze naam heeft het diertje te danken aan het heldergele lijf, waarover zwarte en witte strepen lopen, als bij een wesp. Henk Dinghs, onze secretaris en daarnaast groot natuurliefhebber, ontdekte een aantal weken geleden op een van zijn vele tochten door 't Broek ook daar de wespspin. Hij maakte bijgaande foto van het diertje. De argiope bruennichi, zoals de kleurige spin in het Latijn heet, komt oorspronkelijk uit Zuid Europa, maar wordt de laatste jaren door de wat zachtere winters steeds vaker ook in ons land gesignaleerd. De wespspin behoort net als onze kruisspin tot de wielwebspinnen. Heel karakteristiek voor het web van de wespspin is de opvallende, witte zigzagdraad van dicht spinsel, die verticaal door het web loopt. Deze zigzagband is typisch voor alle soorten argiopes. Men dacht vroeger dat de zigzagband diende om het web te verstevigen, maar tegenwoordig heeft men hierover andere theorieën. Zo denkt men bijvoorbeeld dat de band vogels er van moet weerhouden door het web te vliegen. Ook denkt men dat bij gevaar de wespspin gaat trillen in haar web en door de zigzagband oogt dit gevaarlijker. Weer een andere theorie is dat de UV-stralen op de zigzagband extra weerkaatsen en daardoor insecten aantrekken. In juli paren de mannetjes met de vrouwtjes. Deze vrouwtjes zijn wel drie tot vier keer zo groot als het mannetje. Na de paringsdaad verliezen de mannetjes of een paar poten, of hun leven, doordat het vrouwtje hen opeet. Na een maand zit het vrouwtje vol eitjes en wordt erg groot. Ze maakt bruine, flesvormige eizakjes, een soort cocons, die ze in het web hangt en bewaakt. De jonge spinnetjes komen in het voorjaar uit. Het vrouwtje is al in de winter dood gegaan. De argiope bruennichi is, zoals alle wielwebspinnen, niet giftig voor ons. Anders is het voor haar prooidiertjes. Als ze een prooi vangt, pakt ze deze snel in zijde in, bijt ze en injecteert gif en enzymen, die de inhoud van het insect oplossen. Vervolgens zuigt de spin haar prooi leeg. De wespspin of tijgerspin houdt zich graag op in wat ruige, grazige stukjes natuur. Het is dus niet zo verwonderlijk, dat ze ook in 't Broek gesignaleerd is. Veldkruis Vorige week berichtten we u dat de Stichting Kruisen en Kapellen ons een betonnen corpus cadeau doet voor het te plaatsen veldkruis aan de Lollebeekweg. Dit corpus zal, net als het beeld wat er vroeger hing, wit geverfd worden. Ons lid, Toon Kuijpers, gaat het kruis van bankiraihout maken. Ook maakt hij de houten bidstoel, die vroeger op een vloertje van veldbrandstenen stond en het houten bordje met de tekst: "O zondaar, gaat gij zo voorbij en slaat geen enkel oog op mij, die voor U uit liefde groot gestorven is den bitteren dood." Toon, alvast bedankt voor je hulp. Conservering en registratie kerkgewaden Ons Heemkundig Genootschap heeft er voor gezorgd dat de kerkgewaden, die niet meer gebruikt worden, geïnventariseerd, gefotografeerd, beschreven en zorgvuldig opgeborgen zijn. De wesp- of tijgerspin in haar web. Duidelijk is de karakteristieke, witte zigzagband in het web te zien. De kleine spin is het mannetje en de grote het vrouwtje. Foto HD.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 12