Boerderifwinkei t8S ffeSfeltolBal Groente Fruit Streekproducten TE KOOP: Aardappelen Nieuwe oogst J. Wismans Horsterweg 47 -12- Vrouwen die met het rijtuig naar de kerk of naar familie gingen, moesten in het open rijtuig eveneens hun toer beschermen. Daarom werd onder de bok dikwijls een toerenkist geplaatst, waar de toer bij slecht weer tussen speciaal blauw papier zolang werd opgeborgen. Bij de familie Emonts, zo vertelde To, werden de toeren, meestal had elke vrouw er 2 of 3, in de "trek" bewaard. Dit was een grote en brede treklade van een kast, waarin de toeren tussen het speciale blauwe papier bewaard werden. Hoe de toer precies gemaakt werd, is het geheim van de toerenmaaksters gebleven. Zij hebben hun vakkennis meegenomen in het graf, want er waren geen patronen van. De toer werd zo op het oog In de jaren voor de Tweede Wereldoorlog werd het steeds moeilijker om aan de juiste kant en de zijden linten te komen. De toerenmaaksters gingen noodgedwongen over tot het gebruik van een goedkope kantsoort op een effen lint. Soms maakte men ook wel van het materiaal van twee oude toeren een nieuwe. Langzaam maar zeker raakte de toer haar charme kwijt en verdween voorgoed uit het modebeeld. Na de Tweede Wereldoorlog waren er dan ook nog slechts wat oudere vrouwen, die een toer bleven dragen. Een karakteristieke en bijzonder opvallende en kunstige hoofdtooi uit het Noord-Limburgse en Brabantse land kwam rond die tijd dan ook definitief aan haar einde. In Castenray was moeder Emonts de laatste toerendraagster. Zij wilde niet meer "ien d'n hoed" en heeft tot haar dood in 1967 altijd een toer gedragen. Volgens To Emonts "mit de hoeëgdaag", hoge feestdagen, de beste en de andere door de week. ÉÉfsSl mmm Op bestelling verkrijgbaar. Huzaren/aardappel salade 5/2 kg 10% korting. Rauwkost en div. salade 1 kg 10% korting. Warme bakker Bens producten. Jan Strijbos ontvangt de prachtige toer van moeder Emonts uit handen van een van haar kleindochters, een dochter van Hein Emonts. Lorbaan 1 Veulen tel. 0478 550653 Openingstijden ma, di, do en vrijdag van 13.00 u. tot 18.00 uur zaterdag van 9.00 uur tot 16.00 uur.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 12