Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -10- Donderdag 26 augustus: Vergadering Comité Restauratie Kerk bij Pieter Maes. Aanvang 15.00 uur. Maandag 30 augustus: Vergadering (le lustrum) Lokaal Historisch Platform in De Kemphaan te Venray. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 1 september: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 't Is zien schuld nie dat d'n oeërlog zó lang duurt. (Hij is niet erg snugger.) 't Schuüfke kriëge. (Bij de biecht geen absolutie krijgen. Dan ging het schuifje van de biechtstoel te vroeg dicht.) Waar öw vur de dur God getaekende! (Oud, discriminerend gezegde, waarin men zei zich te hoeden voor een lichamelijk gehandicapte.) Dat velt as 'n gat ien de slup. Werd gezegd, als iemand geluk had.) Niks is zó veranderlek as 't waer, mar verget de meense ok nie! Schenkingen Van Mart Arts kregen we een doos vol aluminium onderdelen van de in de Tweede Wereldoorlog in de buurtschap Valkenberg in Klein Oirlo neergestorte Halifax HR 799 bommenwerper. De onderdelen werden op verzoek van Mart verzameld door de Poolse aspergesstekers, die op zijn veld aan het werk waren. Reeds eerder kregen we van Jan Martens en van de familie Maes diverse onderdelen van deze bommenwerper. Op 6 juni 2002 hebben we in Klein Oirlo een paneeltje opgericht voor de omgekomen bemanningsleden van de bommenwerper. De 21-jarige Australische sergeant H.Krohn en de 28-jarige Brit W.Brown kwamen bij de crash om het leven. De overige zes bemanningsleden konden zich bijtijds per parachute redden. Van het trieste voorval hebben we uitgebreide documentatie in ons archief. Mart, zeer bedankt voor deze onderdelen. Via Wiel Vullings kregen we van Truujke Dinghs-Vullings een paar historische foto's als aanvulling op ons archief. Ook hiervoor onze hartelijke dank. Familie Emonts schenkt toer. Na het overlijden van To Emonts van de Horsterweg stuurde ons genootschap een condoleancebrief naar de nabestaanden van To. Dat zijn haar neven en nichten, de kinderen van Hein Emonts, die in Horst aan de Kreuzelweg woonde. In de brief vroegen we tevens aan de familie, of ze bij het ontruimen van de woning van To bij de voor Castenray historisch gezien waardevolle zaken, zoals b.v. foto's, aan ons heemkundig genootschap wilden denken. Onlangs kregen we een telefoontje van Joost Emonts uit Horst met het verzoek naar de woning van To te komen. Daar werden we door de familie Emonts buitengewoon aangenaam verrast met een aantal uiterst waardevolle kledingstukken, zoals 2 'nuzziken' (omslagdoeken), 2 jurken zoals ze rond 1900 gedragen werden, 1 zwarte ondermuts, 2 witte mutsen en als klap op de vuurpijl een originele toer, gedragen door de moeder van To Emonts. Deze toeren werden in de 18e en 19e eeuw en ook nog wel in de eerste helft van de 20e eeuw in Noord-Limburg door de vrouwen als hoofdtooi gedragen. Deze zo karakteristieke hoofdbedekking werd geheel met de hand gemaakt en de toerenmaaksters wisten precies wat er gedragen moest worden bij een begrafenis, of bij feestelijke gelegenheden als bruiloften en kerkelijke feesten. Ook ticfiting fjeemRunSig <5enootscfja: Castenray iff to.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 10