Stichting Heemkundig Genootschap Castenray A -19- Vandaag, woensdag 2 juni: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Da's andere koek as knasterd! (Daar heb je niet van terug; daar kijkje van op; dat is veel beter!) 9 Tusse de fip en de fallie. (Kiezen tussen twee mogelijkheden, of twee moeilijkheden.) 9 't Is net zó zeker as Ame ien de kaerk. 9 Kusse en lekke, thuus knuppel en stekke. (Voor het oog lief voor elkaar zijn, maar zonder anderen erbij alleen maar ruzie maken.) 9 'n Stóm paerd bereeje. (Een domme streek uithalen.) Wandelroute Vorige week hebben we het eerste gedeelte van de wandelroute door de Castenrayse Vennen weer opgeschoond. Tot aan de Grootbroeklossing/Molenberglossing is het pad weer ontdaan van brandnetels, overhangende braamstruiken en hinderlijke takken. Het laatste gedeelte zal binnenkort onderhanden genomen worden. Momenteel is het pad door de langdurige droogte goed te belopen. De gedeelten die belegd zijn met boomstammetjes staan vrijwel geheel droog en kunnen zelfs met schoenen aan gelopen worden. Wie de Waterviolieren nog in bloei wil zien, moet snel zijn. Op diverse plaatsen staan ze nog massaal mooi te wezen, maar ze zijn bijna uitgebloeid. De Holpijp komt op een enkele plek ook weer boven water en de Koningsvaren met zijn statige bladeren groeit volop langs het mospaadje vanaf de Molenberglossing. De roep van de Koekoek zal je tijdens een deel van de wandeling zeker vergezellen en heb je het geluk zoals wij hadden, dan kun je het gezang van de Nachtegaal bewonderen. Langs de Lollebeek bloeit nu ook de Blaartrekkende Boterbloem (Ranunculus sceleratus), die tot de Ranonkelfamilie behoort, zoals de Latijnse naam al aangeeft. Dit is een eenjarige, kruidachtige plant die houdt van stikstofrijke grond en waarvan de kleine, bleekgroene bloemkroon nauwelijks langer is dan de teruggeslagen kelk. Hoewel alle boterbloemen wat giftig zijn, is het zeker aan te raden deze soort te laten staan. Het sap van de plant veroorzaakt namelijk blaren of uitslag op de huid. Vandaar ook de bijnaam 'jeukbloem', of'kankerbloem'. Boze tongen beweerden dat bedelaars met meelijwekkende zweren en blaren op armen en benen zich maar al te graag met het sap van deze plant insmeerden. Op die manier hoopten ze een flinke aalmoes te krijgen. Niet aan te raden om dit voorbeeld te volgen. Tentoonstelling In 't Freulekeshuus te Venray is op vrijdag 28 mei een tentoonstelling over Henri Jonas (1878 - 1944) geopend. Deze Limburgse kunstenaar verbleef wegens psychische problemen een aantal jaren in Sint Servatius te Venray en kreeg hier bekendheid, om zijn bijzonder creatieve uitingen in deze psychiatrische inrichting. Henri Jonas was schilder, maar daarnaast werkte hij ook als houtsnijder, lithograaf, tekenaar en glazenier. Hij was begonnen als huisschilder, maar na de dood van zijn eerste vrouw ging hij in 1917 naar de Rijksacademie voor Beeldende Kunst in Amsterdam. Na zijn studie reisde hij, zoals zoveel kunstenaars, door Europa en Noord Afrika, waarbij hij in zijn kunstvormen een eigen stijl wist te ontwikkelen In 1922 vestigde hij zich definitief in Maastricht. ticfiting fjeetnfcunSi'g 6enootsc(jap Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 19