-1- Er werden voorbereidende werkzaamheden verricht voor de herplaatsing van een veldkruis aan de Lollebeekweg. We schreven een hoofdstuk voor Venrays Verleden deel 1 met als onderwerp Onderwij sperikelen in Castenray'. Op 15 september zijn we gastheer geweest voor de gezamenlijke lezing van het LGOG Horst en Venray over Pruisen aan de Peel, Maas en Niers. Er werd informatie verzameld over de Castenrayse emigranten. We zochten naar de verdwenen boerderij van Rongen aan de Caselse Berg. De boerderij staat vermeld op de Tranchotkaart van 1806. Op een kaart van het gemeentearchief van 1840 staat zij niet meer ingetekend. Volgens overlevering zouden de restanten van de boerderij zijn ondergestoven, bij de stuifduinvorming aan de Caselse Berg. De buurtbewoners Jan en Truus Tacken liepen al jaren met het plan rond eens naar de boerderij te zoeken. Op 5 juli werden voor de tweede keer graafwerkzaamheden verricht en de restanten van een vermoedelijk voormalig bakhuisje naar boven gehaald. Het kostte Truus Tacken een bedevaart naar de Heilige Anthonius met een beloofde offergave van 5,~. Er werd nog diverse keren gegraven, maar intacte restanten van de boerderij zelf konden helaas nog niet worden ontdekt. Wel werden veel losse bakstenen en dakpannen gevonden. De kerkkroniek werd verder uitgetypt en digitaal opgeslagen. Er werd verder gewerkt aan ons fotoarchief en aan het verzamelen van gegevens over de oorlog, 't Casels Broek, de kerk, boerderijen en nog een aantal andere onderwerpen. Van in totaal ruim 20 personen en instanties kregen we historisch materiaal geschonken, waaronder veel foto's. Onze Stichting is er erg blij mee, omdat op deze manier cultuur-historisch materiaal voor de dorpsgemeenschap bewaard blijft. We hopen ooit nog eens een eigen onderkomen in De Wis te krijgen, zodat alle spullen goed en overzichtelijk opgeslagen kunnen worden. We kunnen dan ook alles toegankelijk maken voor iedereen die geïnteresseerd is. Externe contacten Er werden diverse tentoonstellingen bezocht. Verschillende keren contact gehad met de heer Piet van Rossum van Teunesen Zand en Grindhandel. Met de werkgroep Aid Oeldere worden in de persoon van Nel van Rijswijck-Martens nauwe contacten onderhouden.. Aanwezig geweest bij de uitreiking van het Silveren Swaentje aan Koos Swinkels. Gemeente bezocht inzake de herplaatsing van het veldkruis. Overleg met het kerkbestuur van Geijsteren bij de aankoop en overdracht van het H. Hartbeeld. Met Mevr van Bennekom en Pastoor van de Winkel uit Hazerswoude en de Gemeente Rotterdam contact gehad i.v.m de herkomst van het Heilig Hartbeeld. Overlegd met de Stichting Kruisen en Kapellen Venray. Vergaderingen van het Lokaal Historisch Platform Venray bezocht. Lezingen LGOG Venray bezocht. Vergaderingen van het Regionaal Overleg Heemkundeverenigingen bijgewoond. Opening tentoonstellingen Freulekeshuus bijgewoond. Contact gehad met diverse personen over historische zaken. Bijna wekelijks werden publicaties in de Schans geplaatst. Voor 2004 hebben we als voornaamste activiteiten: Herplaatsen veldkruis aan de Lollebeekweg. Plaatsing herdenkingsplaquette voor gedeporteerden. Medewerking aan activiteiten rond de restauratie van de kerk. Voortgang van de diverse projecten.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 7