aS cgMö CAS& RESTAURATIE KERKGEBOUW er^Sestuur Castenray -19- Een tijdje geleden heeft de Monumentenwacht de jaarlijkse inspectie van onze kerk uitgevoerd. Gebleken is, dat de dakgoten aan de zijde van de Matthiasstraat erg poreus waren en op verschillende plaatsen lekten. Om verdere schade te voorkomen, was reparatie dringend noodzakelijk. Na overleg met de heer Broen van het bisdom Roermond heeft dakdekkersbedrijf Verkoelen uit Beegden de dakgoten gerepareerd. Elk najaar komt het IKL (Instandhouding Kleine Landschapselementen) de vleermuizen in de kerk tellen. De vleermuizen veroorzaken in het gebouw ook wat overlast in de vorm van mestafval. Met subsidie van het IKL zijn nieuwe afdekkingen boven de lampen gemaakt, zodat het mest van de vleermuizen niet meer door de uitsparingen voor de lampen kan vallen. Tevens zijn de gewelven helemaal schoongemaakt met een industriestofzuiger. Sinds de wederopbouw van de kerk in 1949 waren de gewelven niet meer schoongemaakt. Ze zien er weer als nieuw uit. Voor de restauratie van de kerk zijn door het bisdom Roermond bij diverse firma's offertes opgevraagd. Op 22 mei zijn deze offertes geopend. De restauratieopdracht wordt gegund aan het bedrijf met de laagste inschrijving onder voorwaarde dat het bedrijf aan de normen van de afdeling Bouwzaken voldoet. Het is de bedoeling dat de restauratie in de derde week van juni van start gaat. Dan komt het kerkgebouw in de steigers te staan. Wanneer alles volgens planning verloopt, moet de verbouwing in oktober/november van dit jaar gereed zijn. Zoals bekend moeten ook de gebrandschilderde ramen op het priesterkoor gerestaureerd worden. De ramen worden in zijn geheel gedemonteerd en de raamopeningen worden afgedicht met regelwerk, waartegen gewapende folie bevestigd wordt. Er moeten nieuwe montanten geplaatst worden. Dat zijn de verticale gemetselde of natuurstenen stijlen tussen de glas-in-loodpanelen. Ook worden de brugstaven vernieuwd. Dat zijn de horizontale, stalen verbindingen, die de gebrandschilderde ramen in vakken verdelen. Het is de bedoeling dat het priesterkoor met schotten wordt afgezet. Het noodaltaar, dat in de kinderkapel staat, wordt voor de schotten geplaatst, om tijdelijk dienst te doen als offertafel, zodat er tijdens de kerkdiensten zo min mogelijk overlast zal zijn. Het Comité Restauratie Kerkgebouw Castenray beraadt zich momenteel over de wijze, waarop de restauratiekosten bestreden kunnen worden. Van het totaalbedrag van 413.500,- is ongeveer 313.500,- toegezegd door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de provincie Limburg. De overige 100.000,- moet bij elkaar gehaald worden met fondswerving, sponsoring, gemeentelijke en eigen bijdrage. Of dit gaat lukken? We doen ons best, maar ook uw hulp zal nodig zijn. Tijdens de Bierfeesten op zondag 27 juni zal het Comité zich in een stand, of bij slecht weer in de kinderkapel extra presenteren. Voor de restauratie van onze kerk kunt u ook een financiële bijdrage leveren door overmaking van een bedrag op rekeningnr. 12.81.87.573 t.n.v. Kerkbestuur Castenray o.v.v. Restauratie Kerk. ticking fjeetnRunötg ©enootscBai Castenra? UOlA, r—-

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 19