RESTAURATIE KERKGEBOUW Ker^óestuur Castenray Vorige week vertelden we u over de kunstenaar Hans Truyen, die de twee buitenste gebrandschilderde ramen op het priesterkoor van onze kerk vervaardigde. Vandaag vertellen we iets meer over deze beide ramen. Wanneer we de drie ramen op het priesterkoor van onze kerk bekijken, dan zien we duidelijk het verschil in stijl tussen de makers, Charles Eyck en Hans Truyen. Waar de eerste werkte met diepe, gloedvolle kleuren, schilderde Hans Truyen in heldere kleuren en mag zijn stijl best modern genoemd worden. De uitbeelding op de twee buitenste ramen is min of meer aangepast aan de gotische bouw van onze kerk. Veel meer dan bij het raam van Charles Eyck hebben bij de beide ramen van Hans Truyen de duidelijke loodtekeningen in de taferelen een eigen functie. Opvallend zijn ook de zuivere kleuren van de verschillende stukken glas, waaruit de ramen zijn opgebouwd. Ze geven het geheel een moderne uitstraling en flankeren prachtig het werk van Charles Eyck.. Qua afbeeldingen vormen de drie ramen één geheel, omdat ze de drie belangrijkste fasen van het leven van Jezus Christus laten zien: Zijn geboorte, Zijn lijden en de daaropvolgende dood en Zijn verrijzenis. Het linker raam laat ons in de bovenste panelen de geboorte van Jezus zien. Maria en Jozef met het kindje en daaroverheen gebogen het hoofd van de ezel in de stal. Geheel rechts staan de drie koningen die met hun gaven Jezus komen eren. Daarboven twee engelen, van wie de één een lint met het woord 'Gloria' vasthoudt en de ander op een bazuin blaast. Onder de panelen met de afbeelding van Jezus' geboorte zien we de herders met één schaap. De onderste panelen laten God zien als de schepper van onder meer de mens. We zien Adam en Eva onder de boom des levens. Het rechter raam stelt de verrijzenis van Jezus Christus voor. Jezus rijst op uit het graf, terwijl helemaal bovenaan de engelen Hem reeds opwachten. Opvallend is de kroon die een van de engelen boven Jezus' hoofd houdt. Verder zien we de verbaasde gezichten van Jezus' familie en van zijn volgelingen. De onderste panelen worden weer in beslag genomen door een heel ander tafereel. Hier is Jonas, of Jona, met de walvis afgebeeld. Het verhaal gaat dat Jona van een schip overboord werd gegooid, omdat hij niet naar God had geluisterd. Maar God wilde hem redden en Hij stuurde een walvis die Jona opslokte. Drie dagen en nachten bracht Jona door in de buik van de walvis, waar hij zijn tijd doorbracht met bidden tot de Heer, zijn God. Toen spuwde de walvis op bevel van God Jona weer uit op het strand. In de bijbel vormt het boek van Jona een apart onderdeel. Het is het 32ste boek van het Oude Testament. Ook de beide glas-in-lood-ramen van Hans Truyen moeten gerestaureerd worden. Op rekeningnr. 12.81.87.573 kunt u een gift overmaken. Dank u!

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 20