Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Woensdag 12 mei: Vergadering Stichting Deportatie te Neer. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 18 mei: Vergadering Werkgroep Herdenking Deportaties Gemeente Venray te Veulen. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden De appel kriëge gaolde stertjes. (De appelen worden schaars.) Daor vret ennen hoond gén broeëd van. (Dat is heel erg.) Dur fiene meense en fiene raegen werde bezekt! Wie goeje koëk bekt, dörft 'n ejke te braeke.(Wie goed werk wil leveren, moet wel eens risico nemen.) Ien de mussenhemel zien. (Ingedommeld zijn.) 't Casels Broëk - aflevering 44. (Vervolg van het artikel van Piet van den Munckhof). Rond 1970 werd de bedoelde ruilverkaveling 'Lollebeek' uitgevoerd. Wat Van Schaïk en Leclercq al vreesden, geschiedde toen inderdaad: flora, fauna en landschap kregen harde klappen als gevolg van die ruilverkaveling. Maar toch bleef er juist in het dal van de Lollebeek en het zijdal van de Diepe Leng relatief veel gespaard. Zo werden de kernen van de Pès en van het Castenrays Broek in grote lijnen behouden als natuurreservaat 'Castenrayse Vennen'. En de boerderij Gortmeule bleef als een oase achter in de nieuwe cultuursteppe. Het Gortmeule's Ven werd weliswaar drooggelegd, maar in sloten en greppels overleefde een aantal soorten planten en dieren tientallen jaren lang, waaronder kikkers en salamanders en de zeldzame Waterpostelein. Ook in en vlakbij andere restanten van het door Van Schaïk en Leclercq geschetste landschap vonden nog verrassend veel soorten dieren en planten een laatste vluchtplaats. Zoals bijvoorbeeld de Adderwortel, die nog steeds voorkomt op de oevers van de oorsprong van de Diepe Leng, aan de zuidrand van natuurontwikkelingsgebied Gortmeule's Ven 2'. Deze tegenwoordig zeldzame plantensoort is uitermate karakteristiek voor het Horster cultuurlandschap van vóór de ruilverkaveling, zoals ook blijkt uit het feit, dat ze een echte Horster naam heeft: 'Tandebörselkes'. In de nabije omgeving hield zelfs de ortolaan nog tot in de tachtiger jaren van de vorige eeuw stand als broedvogel, een soort die momenteel in heel Nederland is uitgestorven. Maar decennia lang bleef de natuurwaarde van de Gortmeule en omgeving afnemen door verdroging en eutrofiëring (voedselrijker worden van bodem en oppervlaktewater JS), waardoor niet alleen de ortolaan, maar bijvoorbeeld ook weidevogels grotendeels verdwenen. blijft nog steeds de beste oplossing. Foto JS. ticljting fjeemRunSig Cenootscfja Castenray Boomstammetjes op het pad van de wandelroute moeten natte voeten van de wandelaars voorkomen. Het dragen van laarzen

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 11