ni Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -2- Vandaag, woensdag 5 mei: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 12 mei: Vergadering van de Stichting Deportatie oktober 1944 Noord- en Midden Limburg in het gemeenschapshuis te Neer. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 18 mei: Vergadering van de Werkgroep Herdenking Deportaties 1944 Gemeente Venray te Veulen. Boerengezegden 9 Dén meens hit d'n oeërlog ok nie uutgevoonte! (Hij is niet erg intelligent.) 9 De löcht hingt nog vol daag. (Er komen nog meer dagen.) 9 Hij hit de zök krangs an! (Hij is tegen de draad in!) 9 Ien 't los klieëd gaon. (Zonder jas lopen.) 9 Dat is 'n koekoeksjong. (Dat is 'n enigst kind.) Schenking Van Jan Martens kregen we nog een aantal kleine onderdelen van het geallieerde vliegtuig, dat in de Tweede Wereldoorlog in Klein Oirlo neerstortte. Op 21 juni 1943 werd de Halifax van de Nieuw- Zeelandse piloot William Hickson door een Duitse nachtjager, een Messerschmidt die bestuurd werd door majoor Radusch, aangeschoten. Willam Hickson en vijf bemanningsleden wisten zich per parachute te redden. De 21 jarige Australiër Krohn en de 28 jarige Engelsman Brown crashten met het brandende vliegtuig en kwamen om het leven. Zoals u weet, hebben we ter herdenking van dit feit op 6 juni 2002 in Klein Oirlo een herinneringspaneeltj e geplaatst. Eerder kregen we reeds een aantal onderdelen van de Halifax van Jan Martens. Jan schonk ook nog een aantal legeruitrustingsstukken van zijn broer Ger. Al deze voorwerpen kunnen in de toekomst nog goed van pas komen bij een eventuele expositie over de oorlog. Jan, wederom zeer bedankt! 't Casels Broek - aflevering 43. (Vervolg van het artikel van Piet van den Munckhof.) In 1949 werd de relatie tussen het Lollebeekdal en de Gortmolen met omgeving schitterend beschreven door W.Leclercq in zijn 'Limburg Reisboek': "Uit de droge dennenbossen dalen wij af naar het Castenrayse Broek, dat zijn naam nog met ere draagt. Weliswaar is het moerasland grotendeels in weiland herschapen, maar op een wijze waarmede men alleszins vrede kan hebben. De percelen zijn klein en intiem omsloten door I struikgewas en populieren en overal - vooral langs de weg naar Castenray - liggen grote en kleine hakhoutbosjes met opgaande bomen. Het zijn hier niet alleen Canada 's, maar vooral eiken en wilgen, hier en daar ook berken en zelfs een enkele beuk. Men kan de beek bijna geheel volgen en het is een der kostelijkste wandelingen die men in ons land kan maken. Wanneer de eerste huizen van Castenray in zicht komen, verbreedt de vallei zich; daar kan men linksaf gaan en even later weder naar rechts langs de weg die zich langs het laagste gedeelte slingert, evenwijdig aan de grintweg. Hij is beplant met zware, oude wilgen. Dicht bij het dorp liggen een paar vennetjes, ontstaan door turfgraven. Op last van de vorige burgemeester, Pascal Schmeitz, die zeer kunstzinnig en bovendien 'een natuurmenswas, heeft men er enige eilandjes in uitgespaard, die begroeid zijn met elzen en berken en op één waarvan de caféhouder van Castenray met matig succes een roei- en Editing f)cemfiun6tg 6enootscfja] Castenray i^lA, ••w-l

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 2