-8- Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Woensdag 5 mei: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 1930 uur. Woensdag 12 mei: Vergadering van de Stichting Deportatie oktober 1944 Noord- en Midden Limburg. Dinsdag 18 mei: Vergadering van de Werkgroep Herdenking Deportaties 1944 Gemeente Venray. Boerengezegden 't Is gén kunst um boer te werre, mar wel um 't te bliëve. De boks nie kepot hebbe. (Rijk zijn.) Wie gén smerrege hand wil kriëge, mot nörges ankömme. Prakkezieëre kumt van aerme meense, mar rieke doen 't 't maest. Van bute boont, van binne stroont. (Zich mooier voordoen dan men is.) 't Casels Broek - aflevering 42. Vorige week meldde ik u, dat we vandaag de artikelenreeks over 't Broëk zouden afsluiten met het slotwoord. Dat was ook de bedoeling, ware het niet dat ik afgelopen zaterdag een uiterst interessant artikel kreeg aangeboden van Ton Hoeij makers. Hij bewoont de Gortmeule, een van de meest aantrekkelijke en pittoreske woonlocaties van de gemeente Horst aan de Maas. Het bewuste artikel is geschreven door de bioloog en natuurhistoricus, Piet van de Munckhof uit Oosterhout. Hij maakte jarenlang een studie van de Castenrayse Vennen en mag met recht een autoriteit genoemd worden op het gebied van de natuurhistorie van dit mooie gebied. Hij schrijft het volgende: De Gortmeule en het Gortmeule's Ven met omgeving zijn gelegen in het dal van de Diepe Leng, een zij dal van de Lollebeek, vlakbij de "Castenrayse Vennen" of de Pès, waarmee de Gortmeule en het Gortmeule's Ven landschapsecologisch gezien één geheel vormt. In 1946 beschreef D.van Schaïk, één der voormannen van de Stichting 'Het Limburgs Landschap', dit gebied in zijn boek "Spiegel van Nederland - Limburg" als volgt: De vallei van de Lollebeek vormt de grens met de gemeente Horst en onder de drie beken, welke in de gemeente Venray liggen, heeft wellicht deze kleinste beek nog de schoonste landschappelijke omgeving, al is het moeilijk hier tot een algemeene vergelijking te komen. Vanaf de hooger gelegen zandgronden, de Breeheide, komt men naar het zuiden in het Castenraysche Broek, zoo genaamd naar het aan de oostzijde aan den weg van Venlo over Horst naar Venray gelegen dorp Castenray. Dit Castenraysche Broek mag men zeker een van de schoonste broeklandschappen van Noord Limburg noemen. Het onderscheidt zich van het westelijker gelegen land op de grens van de beide gemeenten Horst en Venray door de besloten ligging tusschen de zandruggen en dennebosschen aan noord- en zuidzijde en het verspreide en afwisselende loofhoutgeboomte, dat zich hier overal in het landschap vertoont en er een ongelooflijke bekoring aan geeft. Het zijn wilgen en berken, eiken en beuken, welke hier de vallei sieren en deze bijzondere rijkdom aan geboomte doet er ons geheel vrede mee hebben, dat toch het grootste gedeelte van de beekvallei reeds in cultuur is gebracht en de beek zelve als een rechte liniaal door het landschap is gelegd. Door haar kleinheid - het is eigenlijk slechts een smal slootje - valt deze rectificatie niet erg op; alleen in het midden van het broek is de wat steilere rechte ingraving tusschen de hoogere walkanten meer opvallend onnatuurlijk. Waar ze verder op gelijke hoogte tusschen de weilanden en moerassen doorgaat, kan zelfs haar rechtheid met de erlangs geplante populierboomen nog veel schoonheidsindrukken ticfjtmg fjeemfcunSig «Senootscfia Castenray mj* i bv mm* f mm

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 8