Brussel(1935) en Parijs(1937) en vervaardigdcrhJj-acht gebrandschilderde ramen voor het stoomschip 4De Nieuwe Amsterdam', In 1938 keerde Charles Eyck terug naar Zuid-Limburg, waar hij de rest van zijn leven bleef wonen. In Zuid-Limburg maakte hij ook de Tweede Wereldoorlog mee en moest hij zich vrijwel beperken tot het schilderen van het leven in het Geuldal, Omdat geld toentertijd maar weinig waarde had, betaalde hij veel rekeningen met schilderijen, zodat veel van zijn kunstwerken bij allerlei particulieren en bedrijven belandden. Na de bevrijding in 1945 kon hij zijn kunstzinnige vleugels weer verder uitslaan en volgden al spoedig een aantal zeer vererende opdrachten, zoals het schilderen van het statieportret van de nieuwe koningin Juliana, die in 1948 koningin Wilhelmina opvolgde. Langzaam maar zeker maakte Charles Eyck ook steeds meer furore als glazenier en ontwierp hij prachtige gebrandschilderde ramen in verschillende kerken. Maar ook in de stationshal in Maastricht, in het sanatorium in Hornerheide en in het DSM Researchkantoor in Geleen werden in de eerste helft van de vijftiger jaren gebrandschilderde ramen geplaatst. En het was ook in deze periode, dat hij de opdracht kreeg voor het raam in de pas herbouwde parochiekerk in Castenray. In november 1951 was het schetsontwerp voor het raam klaar en de totale kosten gingen 2000 gulden bedragen. Bij de viering van het Zilveren Priesterfeest van pastoor Rieter op 1 april 1951 was een bedrag van f 1200,- toegezegd, zodat besloten werd het tekort aan te vullen met de verkoop van oud papier. Later zou blijken dat pastoor Rieter zelf heeft moeten zorgen voor de aanvulling van het resterende bedrag van ongeveer f 500,-. Op 5 december 1952 werd het nieuwe raam - betaald en wel - in de apsis op het historische priesterkoor van onze parochiekerk geplaatst. Charles Eyck verwierf ondertussen veel bekendheid met zijn schilderwerken op plafonds en muren in tal van kerkgebouwen. Ook ontwikkelde hij zich als zeer verdienstelijk beeldhouwer, getuige de prachtige beeldengroep ter herinnering aan de bevrijding en de prachtige kruiswegstaties in o.a. Zeist en Maastricht. Er volgden nog tal van etsen, tekeningen en schilderwerken en in 1962 hielp hij een arm kerkje in Noord-Frankrijk opknappen. Hij beschilderde er 200 m2 aan muren en plafonds en plaatste er vijf gebrandschilderde ramen. Dit alles werd door hem uit eigen zak betaald. Hij ging door met schilderen, totdat hij in 1980 ernstig ziek werd en op 2 augustus 1983 kwam er een einde aan zijn veel bewogen en uitermate kunstzinnige leven. De uitvaart vond plaats in de door hem ontworpen St. Josephkerk te Meerssen, En van deze bekende tekenaar, schilder, glazenier, beeldhouwer en bouwmeester, Charles Eyck, hebben wij in onze parochiekerk een gebrandschilderd raam, waarover we u een volgende keer meer vertellen. In ieder geval een kunstwerk waar we heel trots en zuinig op mogen zijn. Restauratie van het raam is dan ook alleszins gerechtvaardigd. (Met dank aan de Heemkundevereniging Houthem-St.Gerlach.) gBouw en Metselbedrijf Bongers Stevens nieuwbouw en verbouwing Toon Bongers Lollebeekweg 21 5811 AJ Castenray 0478-571979 O) 06-15483081 fax 0478-579123 Fer Stevens molenzijweg 4 5866 BS Swolgen 0478-692947 (2) 06-50971919

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 4