é- Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -7- Woensdag 5 mei: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Zó vaal as böttermelk. (Helemaal verschoten door het zonlicht.) Enne vader kan baeter tiën kiender önderhalde, as tiën kiender ieëne vader. (Ouderplicht en ouderzorg zijn doorgaans sterker dan kinderplicht en kinderzorg.) 9 't Is Gods waer en 't is Gods wil, gót d'r dur en ziet mar stil! Dat meens stikt de weid. (Die vrouw is afgunstig op andermans weelde.) 9 As zon en maon same an d'n hemel staon, zal 't waer wér baeter gaon. Schenkingen Van A.V. uit Helvoirt ontvingen we een schenking van 25,- waarmee we uiteraard erg blij zijn, te meer omdat de kosten voor een corpus voor het te plaatsen veldkruis aan de Lollebeekweg zeker 500,- gaan bedragen. Daar komt dan nog het kruis van bankiraihout of eikenhout bij. Verder zijn er nog wat bijkomende kosten, zodat een flinke aanslag wordt gedaan op onze toch al zeer bescheiden financiële middelen. Daarom gulle gever, zeer bedankt! Van Jan Martens uit Klein Oirlo kregen we onlangs een aantal artikelen van historische waarde. Niet zo zeer voor Castenray, maar evenzeer meer dan de moeite waard. Het gaat om de volgende voorwerpen: Foto Duitse militair met echtgenote; foto Duitse militair; groepsfoto Winningen; groepsfoto Winningen (4 pers.); groepsfoto dames Winningen; groepsfoto Winzerfest Winningen 1911; foto militairen Frankfurt a. M.; drie beurzen gebruikt tijdens H.Mis; afbeelding zeilboot met 3 pers.; afbeelding Aanbidding der herders; afbeelding afscheid van soldaten; afbeelding thuiskomst van soldaten; afbeelding Newark Castle; stenen Diepeling; oude theekan; twee aardewerk pijpjes; kist met zes houten beugelballen en twee slagplanken. De foto's uit Winningen (ligt aan de Moesel vlak bij Koblenz) zijn allemaal van begin 1900. De diverse afbeeldingen zijn op karton geprint en zijn eveneens zeker 100 jaar oud. Jan, we bedanken je zeer voor deze voorwerpen en vooral ook voor het feit, datje steeds weer aan ons Heemkundig Genootschap denkt, wanneer je historische zaken wilt overdragen. 't Casels Broek - aflevering 41 (vervolg van 'De paardenwei') De Zandloopkevers zijn echte rovers en kunnen venijnig bijten. Het zijn warmteminnende diertjes die zich alleen bij zonneschijn laten zien. Ze lopen bedrijvig rond en jagen op andere insecten, die ze uitzuigen. Als je aan komt lopen, vliegen ze meteen op en laten zich enkele meters verderop weer op de grond vallen en houden de omgeving nauwlettend in de gaten. Het feit dat ze op de zanderige bodem van de paardenwei voorkomen, heeft te maken met de larven. Deze zitten in een verticale gang, die ze alleen in los zand kunnen maken. Bij de minste trilling trekken de larven zich in de 30 cm diepe gang terug. Ook treffen we er Zandbijen aan. Dit zijn solitaire bijen. Ze leven dus niet met een heel volk in een kast of een korf, maar maken zelf een geschikte holte, of passen een bestaande holte aan. ttcfjtmg f)ecmftun8i'g 6enootscfja: tastenray Iff to, e-

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 7