M Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -16- ti'cfjting fjeemfcunStg 6enootscljai Castenra? Maandag 29 maart: Regionaal Overleg Heemkundeverenigingen in De Wis. Aanvang 20.00 uur. We zijn gastheer van de heemkundeverenigingen en historische werkgroepen uit Venray, Heide, Oirlo, Meerlo-Wanssum, Horst, America, Sevenum, Broekhuizen-Broekhuizenvorst, Melderslo, Grubbenvorst-Lottum, Well, Maasbree, Baarlo en Helden. Woensdag 7 april: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Mager en gezoond en d'n buül gén poond. (Werd gezegd als men vroeg naar iemands gezondheid.) Ge mot enne klaenen aerpel nie te dik schelle.(Van kleine kinderen moetje niet te veel eisen.) Enne groeëte praot en enne klaenen daod. (Veel gespin, maar weinig wol.) Daor kriede de krellekespis van. (Daar krijg je 't van op de zenuwen.) Dén vernukt God en beschiet d'n tempel. (Hij bedriegt iedereen.) 't Casels Broek - aflevering 37. Vogelpopulatie In de Castenrayse Vennen werden 139 vogelsoorten waargenomen, waaronder ruim 75 soorten die er soms broeden. De Roerdomp werd behalve in 1958 ook in later jaren nog een aantal malen waargenomen. De laatste jaren is deze schuwe vogel echter niet meer gespeurd. Van de eendensoorten zijn, behalve de Wilde Eend ook de Dodaars en de Zomer- en Wintertaling het waard om te noemen. De laatste jaren worden ook de Grauwe Gans en de Nijlgans regelmatig gezien en vooral gehoord. De Grauwe Gans broedde in 2003 met twee paartjes in t Broek en van de Nijlgans broedde één paartje. Ook de Waterral, de Meerkoet en het Waterhoen zijn meermaals gezien, evenals de Watersnip. De Blauwe Reiger komt vrij algemeen voor en is met name "s winters jaarlijks langs de Lollebeek te zien, op zoek naar voedsel. In januari 2004 werd zelfs de Grote Zilverreiger meerdere malen gesignaleerd. Dit mag heel bijzonder genoemd worden, omdat deze geheel witte reigers oorspronkelijk in Afrika en Zuid-Europa thuishoren en slechts een enkele keer in onze streken gezien worden. Sinds een aantal jaren is de Zilverreiger al wel een standvogel geworden in ons land en werd hij o.a. gezien in de Mariapeel, de Hamert en in Geijsteren bij de 'Zandvang'. De door zijn felle kleuren wat exotisch ogende Ijsvogel is regelmatig in 't Broek al vissend boven de Lollebeek gezien. In het natuurreservaat werden verschillende soorten roofvogels waargenomen: de Sperwer, de Havik, de Buizerd, de Blauwe -, Grauwe en Bruine Kiekendief, de Boomvalk, de Roodpootvalk, de Torenvalk, het Smelleken, de Ruigpootbuizerd, de Rode en Zwarte Wouw, de Wespendief en zelfs de Visarend. Verder de Ransuil, die meer in de dennenbossen van het Groote Broek broedt, de Velduil en sporadischer de Steenuil en Bosuil. De Bosuil broedde in 2002 met tenminste twee paartjes. Een van de mannetjes had al zeker vier vrouwtjes 'versleten'. Met zijn dertien jaar was hij dan ook de oudste Bosuil van Limburg. Van de spechtensoorten komen de Zwarte Specht, de Groene Specht en de Grote en Kleine Bonte Specht voor.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 16