-17- VRIESVERS RoelofsFoodCentre Naar ik heb horen zeggen, zou in het struikgewas ook Gagel groeien, maar ik heb deze heesterachtige plant nog niet gezien. Gagel wijst op wat grotere voedselrijkdom. Een plant die wel veel voorkomt in o.a. de paardenwei en het bloemenweitje langs de Lollebeek is Pitrus. Deze biesachtige, snelgroeiende plant verdringt de oorspronkelijke, wat fijngevoeligere soorten. Pitrus duidt in het algemeen op een storing die bijvoorbeeld ontstaan is door stikstof- en fosfaatbemesting in het omliggende cultuurland. Deze bemesting kan tot bederf van de voedselarme waterplassen leiden. Met de Lollebeek worden eveneens veel fosfaten aangevoerd. Pitrus kan zich vestigen door de verandering in de chemische samenstelling van het water. Het voorkomen van deze plant is dus een direct gevolg van watervervuiling. In "t Broek stonden een aantal mooie treurwilgen. Deze werden door Driekes Smits geplant. Enkele van deze bomen zijn getroffen door een blikseminslag. De bekendste en mooiste treurwilg was die bij het bruggetje naar de visheuvel. Bij deze treurwilg bond men vroeger de schaatsen onder de schoenen. De majestueuze boom vormde een markant baken, wanneer men via de Rietweg naar de visvijver liep. Helaas werd hij getroffen door de bliksem en nu rest nog slechts een deel van de stam met wat takken. Driekes plantte ook een aantal kersen- en pruimenbomen. "Van die wilde kriëkproeme vertelde zijn zoon Wiel. Zoogdieren Van de zoogdieren treffen we in't Casels Broek slechts een beperkt aantal soorten aan. In de hogere delen van het natuurreservaat komen Haas, Konijn en Eekhoorn tamelijk veelvuldig voor. Ook Reeën worden regelmatig waargenomen, zowel 's winters als 's zomers. Waarschijnlijk zijn ze afkomstig uit de Boswachterij Horst. Af en toe worden de Hermelijn en de Wezel gezien, terwijl ook van de Bunzing en de Steenmarter wel eens sporen worden aangetroffen. De laatste jaren wordt ook de Vos weer meer gespeurd. In de Lollebeek zijn regelmatig Woelratten te ontdekken en in mei 2003 bespeurde ik in een petgat een tweetal Muskusratten. Aanbiedingen geldig van 18 t/m 24 I maart RUIME PARKEER PLAATS OPENINGSTIJDEN Storss DEURNESEWE6 134 YSSELSTEYH TEL: 0478 - 541513 en van 13.00 -18.00 uur Zaterdag 9.00 -17.00 uur Maandag 13.00 -18.00 uur Dinsdag t/m Vrijdag 9.00 -12.00 uur t Diepvrieshuis

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 17