M ?i Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -16- Vrijdag 19 maart: Bezoek van de leden van ons genootschap met partner aan het Peelmuseum te IJsselsteyn met aansluitend een etentje (volledig voor eigen kosten) in Het Maasdal te Horst. Vertrek 17.45 uur bij Jan Strijbos. Maandag 22 maart: Vergadering van de Werkgroep Deportaties 1944 Gemeente Venray in 't Beugelzaaltje. Aanvang 20.00 uur. Maandag 29 maart: Regionaal Overleg Heemkundeverenigingen in De Wis. Aanvang 20.00 uur. We zijn gastheer van de heemkundeverenigingen en historische werkgroepen uit Venray, Heide, Oirlo, Meerlo-Wanssum, Horst, America, Sevenum, Broekhuizen-Broekhuizenvorst, Melderslo, Grubbenvorst-Lottum, Well, Maasbree, Baarlo en Helden. Woensdag 7 april: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Achter mien koont vergöt de waereld. (Zich nergens iets van aan trekken.) De lip laot hange. (Verdrietig zijn.) Aide schaopebök kriëge stief hörs. (Afnemen van het aanpassingsvermogen bij het ouder worden.) As dat göt, kriegt d'n os enne mök! (Dat gaat onmogelijk.) Daor rokt 't schowke te vroeg. (Daar zal het geld snel op zijn.) 't Casels Broëk - aflevering 36 Een opvallende plant in 4 Broëk is de Koningsvaren. Deze statige, tot twee meter hoge plant, bezit aan de top van de bladveren bevruchte pluimen met sporendoosjes. De onbevruchte bladveren dragen dus niet, zoals bij de meeste varens, de sporen aan hun onderkant. Naast de Koningsvaren komen o.a. voor: Wijfjesvaren, Mannetjesvaren, Brede Stekelvaren en op een enkele plek een exoot als de Amerikaanse Bolletjesvaren. De liaanvormende Hop groeit vooral langs de randen van het elzenbroekbos en ook de 's avonds heerlijk geurende Kamperfoelie is talrijk te vinden. Wilde Kamperfoelie is eveneens een lianensoort, die graag en massaal op voedselarme grond voorkomt. De plant zoekt steun bij andere planten, struiken, of bomen en de sterk geurende bloemen trekken veel nachtvlinders. Ook paddestoelen komen in tientallen soorten voor en de prachtige mossen, waaronder Veenmos en Kussentjesmos, mogen zeker niet vergeten worden. In ons land komen wel veertig soorten Veenmos voor. Veenmos is in staat zoveel neerslagwater in het weefsel te verzamelen en op te slaan, dat het eigen gewicht er, al naar gelang de soort, wel tien tot veertig keer door wordt overtroffen. Veenmos groeit in dichte kussens, wat het waterhoudend vermogen nog weer vergroot. Je kunt het mos als een spons uitknijpen. Op de gele zandgrond van de paardenwei groeit ook Ruig Haarmos. In het vooijaar vallen de roodbruine bekertjes meteen op. Uit deze bekertjes ontwikkelen zich later de bruine sporenkapsels die op kleine steeltjes groeien. In de paardenwei groeide voorheen ook de Stekelbrem, maar in 2003 was hij niet meer te bespeuren. ttcfjting f)eemRun5i'g 6enootscfja] Castenray <r f r -1 A

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 16