Inmiddels hebben de scholen allemaal een lesbrief gekregen en aan de hand daarvan kunnen de leerlingen aan de slag. April en mei zijn over het algemeen de maanden, dat op de scholen extra aandacht geschonken wordt aan de Tweede Wereldoorlog en omdat we in oktober/november van dit jaar tevens 60 jaar bevrijding vieren, is het een mooie gelegenheid, om het lokale stukje oorlogshistorie in het geheel in te passen. Van de scholen is gevraagd, om uiterlijk 15 september de verhalen van de dwangarbeiders op de website te publiceren. Beter is echter, om nog dit schooljaar alles rond te hebben. We hopen op de medewerking van gedeporteerden en hun familieleden, wanneer de kinderen een dezer dagen bij u aankloppen voor een interview. Voor meer informatie kunt u altijd terecht bij de plaatselijke contactpersoon, of bij de voorzitter van de werkgroep, Jan Strijbos tel. 571677; e-mail: ian.striibos@hetnet.nl De contactpersonen voor Castenxay zijn, behalve Jan Strijbos, Robert Cox tel. 571756; e-mail: RCOX@ASPARAGUS.nl en Hay Willemssen tel. 571272. 't Casels Broek - aflevering 35 Andere in het gebied voorkomende planten zijn, naast de reeds genoemde soorten, onder meer: Moerasspirea, Waterscheerling, Koekoeksbloem, Harig Wilgeroosje, Echte Valeriaan, Kattestaart, Koninginnekruid, Witte en Paarse Smeerwortel, Pinksterbloem, Bitterzoet, Gele Lis, Moeraswalstro, Kale Jonker, Wolfspoot, Blauw Glidkruid, Puntwederik en Ratelaar. Deze laatste plant groeit op een plek langs de Lollebeek en is een halfparasiet. Ze parasiteert langs de Lollebeek op het gras dat er groeit. Wordt de plant afgemaaid, dan rijpt het zaad nog na in de zaaddozen. Vanwege het ratelende geluid van de zaden in de zaaddozen noemen de Duitsers deze plant heel treffend de 'Klappertopf De Gele Lis staat met het onderste deel in het water, maar de bladeren en de bloemen verheffen zich daarboven. Ze hebben luchtkanalen in hun stengels, waardoor zuurstof wordt overgebracht naar het wortelstelsel, dat in de luchtarme modderbodem staat. In de kikkerpoel in de paardenwei en ook op andere plaatsen vind je Eendekroos. Dit is een los op het water drijvende plant, die van nature thuis hoort in kleine, rustige wateren of smalle, nauwelijks stromende slootjes. Je ziet een groot aantal heel kleine, lichtgroene blaadjes op het water drijven. Haal je er enkele uit het water, dan kun je aan deze blaadjes de worteltjes zien hangen, die in het water drijven. In het voorjaar en in de zomer kun je in t Broek op veel planten een bolletje schuim zien zitten. Dit wordt gemaakt door de larven van het Schuimbeestje, ook wel genoemd Spuugbeestje of Schuimcicade. De Latijnse benaming voor dit ongeveer 6 mm grote beestje is Philaenus spumarius. De larven behoeden zich tegen uitdroging en tegen vijanden door zich te verschuilen onder een spuugachtige massa, het zogenaamde 'koekoeksspuug'. Deze spuugklodders maken ze door een zeepachtige uitscheiding op te blazen met de lucht die ze verbruiken. Via een ademopening in hun buik pompen de larven lucht in een eiwithoudende vloeistof, die door hun achterlijf wordt afgescheiden. Als je de schuimvlok verwijdert, vind je in het schuim de kleine, groene larve van het Schuimbeestje. Van het Riet is nog een aardige anekdote te vertellen. Wie het brede blad van een rietstengel goed bekijkt, ziet op een bepaalde plek een kleine knik in het blad zitten. Deze wordt een duivelsbeet genoemd. Toen Linnaeus de planten een Latijnse naam gaf en wij er een Nederlandse naam bij bedachten, kregen sommige planten namen die genoemd werden naar Christus, of heiligen. Denk b. v. aan de Christusdoorn, de Judaspenning en het Sint Janskruid. De duivel ontstak hierover in grote woede, want hij werd niet genoemd. Met een verbeten trek op zijn duivelse tronie spoedde hij zich vanuit de hel naar de aarde en kwam in al zijn haast midden in het Riet terecht. Hij greep een rietblad en gaf er een venijnige beet in. Zo liet hij een duidelijk merkteken op een aardse plant achter. Vandaar de naam duivelsbeet. Uitgestrekte vegetaties van Elzenzegge zijn kenmerkend voor de beekdalbroekbossen en deze grassoort komt hier talrijk voor. (Wordt vervolgd).

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 4