-12- het karakter van een ziekte. Heel vroeger dacht men, dat het de bezems waren waar de heksen 's nachts op rondvlogen. Vandaar de naam. Soms zie je een dode boom met onder de schors een zeer uitgebreid stelsel van donkere draden. Deze donkere draden, die de hele boom kunnen overwoekeren, vormen het mycelium, of zwamvlok van paddestoelen. Dit mycelium is de schimmel, die de boom afbreekt en omzet in voedsel voor andere planten. De paddestoelen die we buiten zien groeien, zijn eigenlijk de vruchten, waardoor de schimmels zich door middel van sporen vermeerderen. In de grond, of onder de boomschors zit het mycelium, de eigenlijke schimmel, die bestaat uit een uitgebreid dradenstelsel. Op bepaalde plaatsen in 't Broek is een paaltje met aan de bovenkant een streepje in de grond geslagen. Staatsbosbeheer legt een fototoestel steeds op dezelfde plek, om de ontwikkeling van de natuur na te gaan. Vandaar het streepje op het paaltje. Corpus opgeknapt Tot april 2003 hing aan het veldkruis aan de Castenrayseweg nabij Klein Oirlo een keramisch kruisbeeld van de Venrayse kunstenares Emilie Gossens-van Bragt. Deze van oorsprong Brabantse keramiste vervaardigde het corpus in 1980 op verzoek van onze toenmalige pastoor Keulaerds. Het beeld is een kopie van het originele, houten corpus dat er eerst hing en dat sindsdien in de kerk op het priesterkoor een plek heeft. Dit houten beeld werd in 1980 door buurtbewoners van het kruis gehaald uit angst voor diefstal. Er waren namelijk in enkele dorpen in de omgeving corpussen van veldkruisen gestolen. Het veldkruis in Klein Oirlo werd vermoedelijk aan het einde van de 19e eeuw opgericht door een Duits grafelijk echtpaar, dat de boerderij 'Lomshof in eigendom had. De familie Strijbos, die de boerderij bewoonde, zorgde voor het onderhoud van het veldkruis. Waarschijnlijk was dankbaarheid voor een verkregen gunst de reden, om het veldkruis daar te plaatsen. Een offerblok aan het kruis had als bijzondere intentie de verering van de H.Brigitta, patrones tegen veeziekten. Het tekstbord vermeldt nog steeds: "Hier offert men tot wering van besmettelijke ziekten." Het veldkruis staat tussen enkele ruim 200 jaar oude linden en was vroeger als enige in de gemeente voorzien van een gegolfde Duitse luifel. Deze luifel heeft jarenlang niet meer boven het beeld gehangen, maar in 1987 werd het veldkruis volledig gerestaureerd en werd ook de luifel weer boven het kruis bevestigd. Vorig jaar werd het beschadigde beeld van Emilie Gossens door de Stichting Kruisen en Kapellen vervangen door een replica van kunststof. Dit was minder kwetsbaar, minder kostbaar en meer vandalisme bestendig. Het beeld was namelijk in juni 1998 vernield. Beide armen waren afgebroken en het hele beeld was omgedraaid. Een schadepost van ruim f 700,-. Het door Emilie Gossens vervaardigde beeld werd ons door de Stichting Kruisen en Kapellen aangeboden en inmiddels is het door Handrie Wismans geheel opgeknapt. Hij heeft het gelijmd en van twee lagen verf voorzien. Het ziet er weer prachtig uit. We bedanken Handrie dan ook zeer voor zijn medewerking. De veiligste plek voor het corpus is de kerk en in overleg met het kerkbestuur bekijken we, waar het beeld het beste tot zijn recht komt. Voor seizoen 2004 Tel: 571364

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 12