-8- De volgende aandachtspunten werden besproken: water-/bodemzuivering Deze verdient volgens Joof Teeuwen de allerhoogste prioriteit, omdat heel veel poelen een hoge concentratie aan fosfaten bevatten. Het ijzer in het zuurstofarme water bindt deze fosfaten weliswaar aan zich, maar wanneer dit ijzer in aanraking komt met de zuurstof aan de wateroppervlakte en dat gebeurt overal, dan komen de fosfaten weer vrij. Het gevolg is dat deze poelen geheel dichtgroeien met Mannagras, waardoor andere vegetatie, zoals b.v. Waterviolier, nauwelijks kans meer krijgt. Dit fenomeen is al op diverse plaatsen heel duidelijk te zien. Om aan deze ongewenste ontwikkeling een halt toe te roepen, moet minimaal twee jaar op rij in de zomer of vroege herfst het water een keer uit 't Broek gelaten worden. Dit laten leeglopen van het moerasgebied kan relatief gemakkelijk gebeuren, omdat het water via een kleine doorbraak in de Castenrayse Loop en aan de andere kant van 't Broek in de Molenberg Lossing gelaten kan worden. Deze beide waterlopen, die het gebied deels begrenzen, liggen zoveel lager dan het moerasgebied zelf, dat het gebied vanzelf kan leeglopen. De Lollebeek kan het fosfaatrijke water vervolgens afvoeren. Deze maatregel klinkt weliswaar heel tegenstrijdig met de wens om het waterpeil in het natuurgebied juist zo hoog mogelijk te houden, maar volgens Joof Teeuwen is het uiterst noodzakelijk. In de herfst en de winter kan er dan weer nieuw (hemel-)water in het gebied komen. Mogelijk moet er ook kunstmatig water worden toegevoerd. Een en ander zou Staatsbosbeheer in overleg met o.a. het Waterschap moeten gaan bekijken en uitvoeren. Allereerst zou een deskundig onderzoek verricht moeten worden. We hebben Staatsbosbeheer nog eens aangesproken op deze suggestie, maar vooralsnog wil men de situatie laten zoals ze is. Onderhoud kikkerpoelen De beide kikkerpoelen lagen in het voorjaar en de zomer vrijwel geheel in de schaduw. Amfibieën liggen juist graag in de zon en ook hun eitjes hebben de zonnewarmte nodig. Om de kikkerpoelen functioneel te maken, moesten enkele struiken verwijderd en/of flink teruggesnoeid worden, zodat de zon het water weer zou kunnen bereiken. Dit zou een educatief natuurproject kunnen worden voor de leerlingen van groep7/8 van de basisschool. Zij zouden de kikkerpoelen kunnen adopteren en onder deskundige leiding van b.v. het IKL (Instandhouding Kleine Landschapselementen) noodzakelijk onderhoud verrichten. Staatsbosbeheer zou hiervoor de contacten gaan leggen. Inmiddels is de kikkerpoel langs de Lollebeek door de schooljeugd onder leiding van het IKL opgeschoond. Ook de kikkerpoel in de paardenwei is door Staatsbosbeheer onder handen genomen. Bij de kikkerpoel langs de Lollebeek lag oorspronkelijk een botanisch bijzonder 'weitje'. Dit zal weer teruggebracht worden, zodat b.v. Puntwederik en Koekoeksbloemen zich daar weer volop kunnen ontwikkelen. Met een bosmaaier en wat hulp van de schoolkinderen kan ook deze klus relatief gemakkelijk geklaard worden. (wordt vervolgd) 2 februari - Maria Lichtmis Maria Lichtmis is het feest van de zuivering aan Maria. Het is het oudste Mariafeest, een feest dat vroeger uitvoerig gevierd werd. De kerk plaatste dit feest in de plaats van het Romeinse feest ter ere van Ceres, die haar dochter Prosperpina de hele nacht op Sicilië met fakkels zocht. Op veel plaatsen ontaardden de feesten in verkwisting en baldadigheid. Met Maria Lichtmis werden in de kerk de kaarsen gewijd, die men thuis gebruikte tegen onweer, bij een bevalling, bij de toediening van het H.Oliesel en tijdens de kerstnacht. Na de wijding volgde in de kerk de kaarsenprocessie, 's Middags na 't Lof werd de Blasiuszegen ter behoeding voor keelziekten gegeven. De priester gaf deze zegen door gekruiste kaarsen tegen de hals van de gelovigen te houden en sprak een gebed uit. Velen onder ons kunnen zich dit gebruik nog goed herinneren, want de Blasiuszegen werd ook in onze kerk gegeven. 't Lof was een godsdienstoefening, waarin het Allerheiligste in een monstrans werd uitgestald. Na het zingen van het Tantum Ergo gaf de priester de zegen met het Allerheiligste. - Een spreuk over Maria Lichtmis is:

Castenrays dorpsblad De Schans | 2004 | | pagina 8