Stichting Heemkundig Genootschap Castenray 55 H5* -11- Woensdag 7 jan.: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Ge mót nie ieër uut de naest wille vliëge, vurdache slagpenne het. (Je moet niet te vroeg zelfstandig willen zijn.) Die hit van iederen hoond enne start, bezwiëges van urren aege! (Zij heeft van iedereen wat te zeggen, behalve van zichzelf.) Oondaank is 's waerelds loeën. D'n düvel schiet alzelaeve op de grötsten hoeëp. (Wie het niet nodig heeft, krijgt het meeste.) Dur de ribbe schiete um öw gat te spare. (Heel erg zuinig zijn.) Terugblik over het jaar 2003 Dit is de laatste Schans van dit jaar en we willen hierin even van de gelegenheid gebruik maken, om kort terug te blikken naar onze activiteiten in het afgelopen jaar. In de eerste Schans van 2003 zaten we nog midden in de publicaties uit de parochiekroniek. De wekelijkse publicaties zijn een wezenlijk onderdeel gaan vormen van onze activiteiten en dit geheel volgens de doelstellingen van onze Stichting. Een van die doelstellingen is namelijk het vergaren en overbrengen van historische kennis over ons dorp. U zult begrijpen dat dit geen sinecure is, want op een gegeven moment zal de aanvoer van historische feiten over onze kleine dorpsgemeenschap wellicht uitgeput raken, maar voorlopig kunnen we nog even vooruit. In januari startten drie leden met een door het LGOG Horst georganiseerde archeologiecursus. Eveneens werd in de Schans van 22 januari begonnen met de 'Boerengezegden', waarvan u er sindsdien wekelijks vijf hebt kunnen lezen. Op 12 februari gaven we uitgebreide informatie over de herkomst van de naam 'Castenray'. Op 26 maart organiseerden we een dialezing en een expositie over de ontgrinding 'De Diepeling'. Mijnbouwkundige Ben Ahlers en agaten- en fossielenkenner Henk Jacobs gaven aan de hand van dia's een boeiende uiteenzetting in de Wis. Vervolgens konden de aan de Diepeling verzamelde agaten, fossielen en archeologische vondsten bekeken worden. Ook waren er prachtige foto's van de ontgrinding en gaven enkele plankaarten van de firma Teunesen zicht op de uitbreiding en de eindfase. De verklaring van verkoop en overdracht van het H.Hartbeeld werd op 23 maart in de parochiekerk te Geijsteren getekend, waarmee het beeld definitief ons eigendom werd. Een inwoonster van Castenray schonk ons een geheel opgeknapt H.Hartbeeld voor in de kerk. 't Freulekeshuus leende van ons een aantal archeologische vondsten voor de tentoonstelling 'Wat Venray bewaarde'. Op 7 mei startten we met de artikelenreeks over 't Casels Broek, die ook nog in 2004 zal doorlopen. We troffen voorbereidingen voor de viering van 70 Jaar Parochie. Op 6 september werd dit jubileum gevierd met een plechtige H.Mis en een tweedaagse expositie in De Wis, die zeer goed bezocht werd. Eveneens werd met het nodige ceremonieel het nieuwe H.Hartbeeld bij de kerk ingezegend. Op 15 september organiseerden we een lezing van de gezamenlijke kringen Horst en Venray van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap (LGOG). De lezing in de Wis had als thema 'Pruisisch Oppergelre 1703/13 tot 1792'. Oud-inwoner Wim Duijkers uit Venray stond de door hem gemaakte maquette van de Castenrayse kerk in bruikleen af aan onze Stichting. ticfitmg ^etmRunotg a

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 11