Stichting Heemkundig Genootschap yj H Castenray t testing fjeemfcunStg fcenootscfjai Caste nray -11- Woensdag 10 dec.: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 16 dec.: Lezing LGOG in zaal 't Trefpunt Beukenrode. Aanvang 19.30 uur. Thema: De vesting 't Genneperhuys door Rien van den Brandt. Boerengezegden 9 Klagers genne noeëd, stuters gen broeëd. 'n Vat koont en 'n mud boks. (Een broek die te groot is en met een laag kruis er in.) Waorhejd en vet driëve aenslang toch baove. (De waarheid komt tenslotte toch aan het licht.) "Ik zal 's kiëke of mien femilie al slöpt", zaej d'n boër en toen keek hij ien de vaerkesköj. D'n bok is vet. ('t Zit wel goed.) 't Casels Broek - aflevering 25 Vorige week hadden we een anekdote van Toon Kuijpers over een brand in 't Broek. Vandaag een korte anekdote van Wim Duijkers uit Venray. Niet alleen schaatsen was een bijzondere gelegenheid. De beste tijd om te schaatsen was natuurlijk na schooltijd. Pastoor Geurts met zijn 'zwaaiers' in vol ornaat (in zijn toog natuurlijk!). En dan niet te vergeten het keetje met de fam. Jakobs. Lekkere chocolademelk met eierkoeken. Wat een tijd!! Mmmmmaaaar, wij dachten daar wel eens anders over!!! Ooit gehoord van 'toontele'?? Iedereen kent dat maar al te goed. Wij hadden ons wel eens laten vertellen dat het afbranden van het riet goed zou zijn. Eens per jaar rond de herfst, als het flink waaide, was dat een prima tijd om 't Casels Broëk een flinke beurt te geven. Zo gezegd, zo gedaan. We liepen op een avond, het was al bijna donker, met een man of zes-zeven via de Rietweg naar 't Broëk. Bewapend met Molenlucifers! We gingen eerst naar het keetje voor je weet wel, korte inspectie, dan nog wat MOERASGAS naar boven halen. Dat deden we door met een lange stok in het moer te roeren, dan een lucifer eraan en ja hoor....DE GASVLAM VAN CASTENRAY. (eigen gasvoorzieningü) Daarna kwam het grote werk. Het riet moest in de fik!!! Het duurde soms wel even voor het aanwakkerde, maar dan had je ook wat! Maar helaas was dat van korte duur, blijkbaar had iemand uit de Straat de politie gebeld. We hadden er eerst geen erg in, doch sommigen viel iets op richting de 'Caselse' kerk. De kerktoren, althans de muren daarvan, schenen blauw van de zwaailichten! Toen bleek dat de politie de brandweer uit had laten rukken en die hadden bijna alles uit de kast gehaald, om de brand in de kiem te smoren. Via de Rietweg kwamen ze met gedoofde lichten 't Broek binnen rijden. Even voorbij 'SMUL' (Smulders) zetten ze de lichten aan! En wij volop in het licht natuurlijk!!! SnotverdToen als een stelletje angsthazen over de Lollebeek springen! Maar die was toch wel een beetje breed!"Schiet op", - zeiden we tegen elkaar, "SPRINGEN!!!!' Toen sprong ik dus. En bang dat ik was. Maar ja, wat moesten we. En het lukte ons warempel ook nog zonder natte broek! Het geluk hadden we ook nog mee, want de andere kant van de beek was de gemeente Horst. Dus die armada uit Venray kon niet veel meer uitrichten, om ons te pakken! Na enige uren rondgezworven te hebben, zijn we via de 'Schaak' door de Straat teruggelopen, Ieder zijn eigen weg. De mensen lagen toen allang op één oor. En toen naar huis. 'Toontele'.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 11