Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Het bloemenweitje -9- Maandag 1 dec.: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray in De Kemphaan aan het Kennedyplein. Aanvang 20.00 uur Woensdag 3 dec.: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur Boerengezegden 9 Lót de boëre mar dorse! (Gewoon doorgaan alsof er niets aan de hand is.) 9 Öw vule as enne preens ien 'n aerpelekoel. (Je niet op je gemak voelen.) 9 "Ruttut", zaej d'n boêr en smeet de glaas ien. (Ruiten uitspelen bij het kaartspel.) 9 Iedere kremmer zörgt vur zienen aege kraom (Ieder zorgt voor zichzelf.) 9 Enne goeje schöbpaol hebbe. (Een flinke hypotheek hebben.) Jaarboeken LGOG en Sociaal Historisch Centrum Limburg Van de Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum ontvingen we 17 jaarboeken van het LGOG Limburg en van het Sociaal Historisch Centrum Limburg. In deze jaarboeken staan talloze buitengewoon interessante en uiteenlopende historische artikelen. Meerlo-Wanssum had deze jaarboeken dubbel en men vond dat onze heemkundevereniging de dubbele exemplaren moest krijgen. Uiteraard zijn we erg blij met het feit, dat ze op de eerste plaats aan ons gedacht hebben en we danken hen dan ook heel hartelijk voor deze mooie gift. 't Casels Broek - aflevering 23 Wanneer je bij de betonnen brug de Lollebeek oversteekt, kom je al vrij snel bij een rechthoekige, open plek in het struikgewas, net of er aan de zijkant een grote hap uit het broekbos is weggenomen. Deze open plek, die begroeid is met allerlei planten, grenst direct aan de Lollebeek. Al dikwijls had ik me afgevraagd, hoe deze plek ontstaan zou zijn en het antwoord kwam van Jan Peeters. Zijn vader had hier voor de Tweede Wereldoorlog een stuk van T Broek in eigendom, om er 'schanse' te kunnen halen. In 1935 besloot de familie Peeters een stukje te ontginnen en er een weiland van te maken. De boompjes en struiken werden gerooid en het stukje grond werd opgehoogd met het zand van een dijkje, dat langs de oude Lollebeek lag. Dit dijkje was gevormd door het in 1930 uitbaggeren van de Lollebeek, voor een betere afwatering. De familie Peeters bezat nu naast een strook broekbos ook een klein weiland, waar enkele koeien zich te goed konden doen aan het malse gras. Toen 't Broek in 1967 voor een groot deel in handen kwam van Staatsbosbeheer werd het weiland aan zijn lot overgelaten en groeiden er spontaan allerlei planten. Tegenwoordig is het een prachtig biotoopje, waar allerlei insecten voedsel vinden op de talloze bloemen van onder andere het Moerasvergeet-mij-nietje, de Pinksterbloem, de Koekoeksbloem, het Leverkruid, de Puntwederik en de Boterbloem. Verspreid over het weitje groeien diverse pollen Pitrus en tussen de begroeiing kun je kleine kikkers en sprinkhanen zien wegspringen. Met name in de zomer gonst en zoemt het er van de vele insecten en tref je vlinders aan als het Oranjetipje, de Atalanta, de Dagpauwoog, het Landkaartje en de Gehakkelde Aurelia. /Si i ticking IjeemfcanStg fceftootscijcr Costeitray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 9