Stichting Heemkundig Genootschap Castenray 'Frits zien gat' -10- tjcfjting fjeetnfcunStg 6enootscijap tasttnrqy Vrijdag 14 nov.: Vrijwilligersavond voor medewerkenden dorpsplein en oprichting H.Hartbeeld in 't zaaltje van café De Kaöster. Aanvang 20.00 uur. Maandag 1 dec.: Vergadering Lokaal Historisch Platform Venray in de Kemphaan aan het Kennedy- plein. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 3 dec.: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Lezingenprogramma 2003/2004 van het LGOG Venray Maandag 17 nov.: Geschiedenis van de pokkenbestrijding in Limburg door dr.W.Rutten. Maandag 15 dec.De vesting 't Genneperhuys door R.van den Brandt. Maandag 19 jan.: De abdij van Rolduc door F.Augustus. Maandag 16 febr.: Scherven als archeologisch bronnenmateriaal door J.Schotten. Maandag 15 maart:Venray anno 1900 door P.van Meegeren. Maandag 19 april: Romeins speelgoed door A. Willemssen. Alle lezingen worden gehouden in zaal 't Trefpunt in verpleeghuis Beukenrode en de aanvang is telkens 19.30 uur. De lezingen zijn voor iedereen gratis toegankelijk. Film Moj Rooj 1 - Langs monumenten van Venray Van de Stichting Stadspark Venray ontvingen we een uitnodiging voor de première van de film Moj Rooj 1 van Frans de Roos. Deze première is op zondag 16 november om 11.00 uur in de foyer van de Venrayse schouwburg. De première duurt tot ongeveer 14.00 uur. Om 15.00 uur begint de publieke voorstelling van de film en de toegang is gratis. Boerengezegden 9 Mit gewaeld kriede wel 'n gaet tiggen 't dak öp! 9 Mit zien oeëre d'n Engel des Hieëre kunne bidde. (Heel grote, uitstaande oren hebben.) 9 Ennen öp zien vesje speeje. (Iemand op zijn donder geven.) 9 Kwoj bieën en goeje vróllie motte van de straot bliëve. 9 't Is daor groeët fieëst öp klaen aerpel. (Ze leven boven hun stand.) Foto's Van Mart Strijbos (Trennes) ontvingen we een aantal historische foto's die een mooie aanvulling vormen van ons archief. Mart, zeer bedankt hiervoor. 't Casels Broëk - aflevering 22 Aan de zuidoostzijde van het natuurgebied ligt een vrij groot petgat, dat in de volksmond de naam 'Frits zien gat' heeft gekregen. Over de oorsprong van deze volksnaam zijn de meningen enigszins verdeeld. In Castenray zijn de mensen in de veronderstelling dat de naamgever Frits Philipsen is. Hij had voor de Tweede Wereldoorlog de grond, waartoe het betreffende petgat behoorde, in eigendom. Ook zijn vader heette Frits en die bezat reeds het stuk grond, waarop nu 'Frits zien gat' ligt. 1 T

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 10