Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -15- ticfiting fteemRunSig 6cnootscnoi Costenrov Woensdag 1 okt.: De voor vandaag geplande vergadering komt door verhindering van enkele leden van ons heemkundig genootschap te vervallen. De volgende vergadering is op 5 november a.s. om 19.30 uur bij Jan Strijbos. Zaterdag 18 okt.: Uitreiking 't Silveren Swaentje aan Koos Swinkels, voorzitter van de Stichting Kruisen en Kapellen en van het Lokaal Historisch Platform Venray De uitreiking van deze prestigieuze onderscheiding vindt plaats in Zaal De Zwaan te Venray Aanvang 20,00 uur. Maandag 3 nov.: Regionaal Overleg Heemkundeverenigingen. Plaats nog niet bekend. Aanvang 20.00 uur. Boerengezegden D'r is genne zaoterdag ien 't jaor, of de zon schient aens klaor Veul miete vur de deur, mar 'n leeg schuur! (Groot doen, maar weinig bezitten.) "Waor men zingt, daor zet öw nér", zaej d'n duvel en hij zette zien aege op ennen beejezwaerm. 'n Mager akkoeërd is baeter dan 'n vet presés. Ennen aide voerman huuërt nog gaer 't klappe van de zweep. (Men hoort graag over zijn vroegere werk vertellen.) 't Casels Broëk aflevering 16. We vervolgen met het hoofdstuk 'Andere eigenaren' Ook werd het hutje op de Visheuvel opgeknapt. Dat was een klus voor Antoon Swinkels uit Oirlo, die toentertijd bij Hein Steeghs in dienst was, voornamelijk voor de aanleg van een boomgaard. Antoon Swinkels: "Hein Steeghs had tegen de binnenwanden van de hut rietmatten geplaatst en die moesten aangesmeerd worden. Al spoedig daarna vraten de ratten zich er doorheen. Overal zaten grote gaten in de wanden. Er zaten in Y Broëk verrekte grote ratten. Dat ware hieële kedette. Om "s winters mooi open water te hebben, moest er "s zomers telkens weer riet verwijderd worden. Bertje van Rhee had daarvoor Petran Swinkels, de vader van Antoon, ingehuurd. Hein Steeghs stuurde Antoon naar het Broëk voor deze klus. "Vanuit een roeibootje maaide ik met een zeis het riet weg. Het afgemaaide riet werd bij elkaar geharkt en op de kant gegooid. Ik heb er maar één zomer en één winter gewerkt, ik dacht in 1947 Toen ben ik bij Hein Steeghs weggegaan, want hij was me met teveel dingen bezig. En ik moest natuurlijk wel de kost verdienen en er van op aan kunnen, dat ik ook elke week mijn geld kreeg. Verder weet Antoon Swinkels nog te vertellen, dat Petje Steeghs de visvijver eens liet leeg lopen. "Er zat namelijk veel te veel snoek en die roofde de andere vissoorten. Rechts van de visvijver liep een smal beekje, de Castenrayse Loop, dat uitmondde in de Lollebeek. Dit beekje, dat er ook nu nog ligt, lag een stuk lager dan de visvijver Door van de visvijver een doorgang naar het beekje te graven, kon men de visvijver leeg laten lopen. Haalde je bij de monding van het beekje een steen weg, dan liep al het water van de visvijver via het smalle beekje de Lollebeek in.Toen de visvijver droog kwam te liggen, zag je volgens Antoon Swinkels talloze flessen in de modder liggen. Daartussen kronkelden de snoeken. Met een 'stolpmand' ving Petje Steeghs heel veel vis en maakte ze thuis consumptieklaar Ik vond ze heel erg naar de modder smaken aldus Antoon Swinkels. is if??», 4 «■»V T

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 15