Toen de Duitsers uiteindelijk tot de conclusie kwamen dat we dat echt niet waren, besloten ze dat we naar Duitsland zouden worden afgevoerd, om daar te werk gesteld te worden. Onder bewaking van enkele soldaten ging het te voet richting Venlo. In Horst aangekomen, zagen we de puinhopen van een geallieerd bombardement van enkele dagen eerder Ook hier was de bevolking geëvacueerd en alles zag er troosteloos uit. Dat bracht ons op het idee om in Horst te gaan puinruimen. Waarom helemaal naar Duitsland gaan, als hier zoveel werk was? Tot onze grote verbazing werd ons voorstel serieus genomen en na overleg met een officier van de Sicherheits- dienst konden we in Horst aan de slag. Het heeft ons altijd zeer verbaasd, dat deze affaire zo met een sisser is afgelopen. Misschien hadden de Duitsers geen interesse meer, toen ze er van overtuigd waren dat we geen partizanen waren. Misschien zaten ze met ons in hun maag en waren ze blij, dat ze ons in Horst met een goede smoes konden vrij laten. We zullen het wel nooit meer te weten komen. Wiel Smits vertelde nog een aanvulling op het verhaal. Toen de onderduikers weggevoerd werden naar Horst, wilden wij het beddengoed gaan ophalen. Ik wist dat onder een hoofdkussen een pistool lag en dat mochten de Duitsers niet ontdekken. Met een Duitse officier en een soldaat gingen we op weg. De twee Duitsers, mijn vader, mijn zus Bernet en ik Ik liep voorop. Op een gegeven moment, toen we van de ene boompuist op de andere sprongen, liet Bernet zich, zoals we hadden afgesproken, in het water vallen. De twee Duitsers stelden alles in het werk om haar uit het water te halen. Ik kreeg daardoor een voorsprong en bereikte enkele minuten voor de anderen de onderduikershut. Ik haalde het daar aanwezige pistool onder het hoofdkussen uit en gooide het ding in het water Onderduikers in 1944 in ft Casels Broek bij de schuilhut. Ook Jaer van de Munckhof uit Horst heeft nog even met enkele kameraden in 't Broek ondergedoken gezeten. Zij wilden door de Duitse linies breken, om in Veulen te komen. Wiel Smits vertelde dat in Castenray verschillende mensen ondergedoken zaten. Van zijn vader Driekus hoorde hij dat ze soms werden verraden. De verraders werden door het verzet opgepakt en in ft Broek doodgeschoten. Daarna werden ze gedumpt in het moeras, waar ze nu waarschijnlijk nog onvindbaar liggen. grarenis en crematie onderneming Ir. /Marifkestraat ïa 5802 BV Venray Venrayseweg 104 5961AJ Horst telefoon 0478 55 01 50 telefoon 077 398 70 99 Wy zijn dag en nacht bereikbaar onder telefoon nr. 0478 550150 "zdss?

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 15