-18- Boerengezegden As de schieëper dwólt, dwaole ok de schaöp. (Als de leiding niet deugt, weten ook de volgelingen niet wat ze moeten doen.) Riddenieëre as 'n zwelf öp ennen boeënestaak. (Zwammen in de ruimte.) Dén kos wisse sneeje! (Die kon maken dat hij weg kwam!) 'n Sloons kan mieër versloonse, as 'n proonk kan verproonke! Mit 't linkse oeëg ien 't rechse vesjesteske kiëke. (Scheel kijken.) SFEERVOLLE VIERINGEN Vorige week zaterdag is op sfeervolle wijze het 70 jarig parochiejubileum gevierd. Met een plechtige Heilige Mis met aangepaste teksten werd de viering in een van prachtige bloemversieringen voorziene kerk ingezet. Het Dameskoor en het Kerkelijk Zangkoor brachten heel veel luister met hun zeer mooie gezangen. Wat een luxe om in zo'n klein dorp een dergelijk groot aantal uitstekende zangers en zangeressen te hebben! Heel indrukwekkend werd het, toen aan het einde van de mis de fanfare met een processiemars de kerk binnentrok. Onze muzikanten begeleidden met toepasselijke muziek het redelijk grote aantal kerkgangers (er waren er verschillende van buiten Castenray) naar buiten. Na de fanfare volgde een aantal dames van ZijActief met hun verenigingsvlag en een fraai opgemaakte en goed gevulde oogstmand. De reden hiervan was het feit dat ZijActief Castenray dit jaar eveneens 70 jaar bestaat. Hun jubileumviering volgt in het najaar. Buiten bij het Heilig Hartbeeld verzamelden de kerkgangers zich, om te luisteren naar toespraken van Jan Strijbos, voorzitter van de Stichting Heemkundig Genootschap en van Pieter Maes, secretaris van het Kerkbestuur. De inzegening van het Heilig Hartbeeld gebeurde door kapelaan Van Dijck. De hele ceremonie werd opgeluisterd door de beide koren en de fanfare Dorpsklank. Na afloop van de plechtigheid toog het hele gezelschap naar de overkant van de straat, waar het gerenoveerde dorpsplein officieel in gebruik werd genomen. Na een toespraak van de voorzitter van de Dorpsraad, Louis Vroemen, was het de beurt aan loco-burgemeester Jan Driessen, om het plein officieel te openen met het doorknippen van een lint. Tegelijkertijd hesen op vijf punten rondom het plein een aantal vrijwilligers de Nederlandse driekleur. Deze vrijwilligers hadden zich de afgelopen maanden met veel enthousiasme ingezet bij de werkzaamheden aan het plein. De ceremonie werd afgesloten met het spelen en zingen van het Castenrayse dorpslied 'Och Casele, mien Casele'. Aan het einde van de plechtigheid trok het gezelschap onder feestelijk klokkengebeier naar het gemeenschapshuis, waar de koffie klaar stond en de expositie '70 Jaar Parochie' bezichtigd kon worden. Ondanks het feit dat het Heemkundig Genootschap zich beperkt had tot strikt kerkelijke zaken, was het toch nog een vrij uitgebreide tentoonstelling geworden, waarbij de door Wim Duijkers gemaakte maquette van de Castenrayse kerk evenals 20 jaar geleden weer veel bekijks trok. Ook op zondag was de tentoonstelling nog te bezichtigen en daar werd gelukkig door zeer velen gebruik van gemaakt. Castenray is een mooi dorpsplein en een mooi Heilig Hartbeeld rijker, 's Avonds baadt het beeld in een zee van licht, dat door een enkeling wat fel, maar door anderen juist heel mooi gevonden wordt. Wellicht is het ook nog even wennen. Al met al mogen we met grote tevredenheid terugkijken op de feestelijkheden, al was het jammer dat de H.Mis op zaterdag door relatief weinig inwoners werd bijgewoond. Zonder ook maar iemand een verwijt te willen maken, moeten we bij een volgende dorpsaangelegenheid proberen geen andere zaken tegelijkertijd te organiseren. Dit kan voorkomen worden door data van buurtfeesten en verenigingsactiviteiten, waarbij een groter aantal inwoners betrokken zijn, tijdig in de dorpskalender te publiceren. Verder willen we mede namens het Kerkbestuur en de Dorpsraad iedereen van harte dankzeggen, die op welke wijze dan ook heeft bijgedragen aan het welslagen van de feestelijkheden. Namen noemen is ondoenlijk, want zeer velen hebben hun beste beentje voorgezet, of hebben door hun aanwezigheid blijk gegeven van betrokkenheid bij ons dorp. Allemaal zeer bedankt!

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 18