n Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -17- Maandag 15 sept.: LEZING IN DE WIS Op maandag 15 september houden de Kringen Ter Horst en Venray van het LGOG (Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap) voor de eerste keer een gezamenlijke bijeenkomst. Deze bijeenkomst vindt plaats in Castenray en het Heemkundig Genootschap heeft de organisatie in ons gemeenschapshuis De Wis op zich genomen. Aanvang 20.00 uur. Herr Hendrik Steeger uit Wetten (Did.) zal in De Wis een lezing verzorgen met als titel: 'De Pruus kump, Pruisisch Oppergelre 1703/13 tot 1792'. De heer Steeger, een zeer boeiend verteller, is verbonden aan het Niederrheinische Museum in Kevelaer, waar hij onder meer coördinator is van de Gelre- en de Pruisententoonstelling. Verder is hij lid van de Commissie Studiereizen van het LGOG en auteur van vooral historische catalogusbijdragen. Hij spreekt prima Nederlands. Dit jaar is het driehonderd jaar geleden dat de Pruisen tijdens de Spaanse Successieoorlog het Gelders Overkwartier binnenvielen. Het Niederrheinische Museum in Kevelaer, het Preussenmuseum in Wesel en Museum 't Freulekeshuus in Venray hebben naar aanleiding van de beschieting in 1703 van de vesting Gelder een tentoonstelling georganiseerd die ook in Venray te zien zal zijn. Op deze tentoonstelling met als titel 'Pruisen aan de Peel, Maas en Niers' komen we later nog terug. De lezing informeert niet alleen over de militaire gebeurtenissen van 1703, maar ook over de gevolgen op lange termijn. De Spaanse Successieoorlog eindigde in 1713 met de Vrede van Utrecht. Bij de verdeling van de Spaanse erfenis kwam Venlo in handen van de Republiek. In Blerick, Gelder, Horst, Kevelaer, Straelen en Venray werden de Pruisen landsheren. De Pruisische invloed op het maatschappelijke en religieuze leven in het Pruisisch geworden gedeelte van Oppergelre bleef beperkt. Cultureel bleef het gebied op Brussel, Mechelen en Antwerpen georiënteerd. Op den duur groeiden de conflicten tussen de administratieve, economische en culturele belangen van de Geldersen enerzijds en de Pruisen anderzijds. De Pruisische koning was niet gewend zijn Gelderse onderdanen te permitteren 'uber unsere Befehle viel zu rasonnieren'. De Geldersen wilden de oude constitutionele orde van de Spaanse tijd handhaven en hun zaken zelfstandig regelen. Pas de Franse bezetting van 1792/1794 maakte een (gedeeltelijk) einde aan de Pruisische tijd in het Gelders Overkwartier. De herdenking van de beschieting van Gelder is een goede aanleiding niet alleen aan de gebeurtenissen van toen te herinneren, maar ook eens te vragen of de Pruisische bezetting van 1703 voor- of nadelig voor de getroffen gebieden was. De lezing op maandag 15 september in De Wis is voor iedereen gratis toegankelijk. We hopen dat er ook vanuit Castenray enige belangstelling zal zijn. Maandag 29 sept.: Evaluatie activiteiten van 6 sept, in café Hesen. Aanvang 20.00 uur. Deze evaluatie is bedoeld voor de betrokkenen van de Dorpsraad, het Heemkundig Genootschap en het Kerkbestuur. Woensdag 1 okt.: Vergadering Heemkundig Genootschap bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Sttcfjtxng (jeemRunSig 6cnootscf}a; Castenra-p

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 17