Oirlose schoolkinderen. Dezen mochten vanaf toen niet meer naar de Castenrayse school. Tot 1922 waren alle Castenrayse kinderen aangewezen op de Oirlose school, maar in dat jaar kreeg Castenray een eigen school. Toen kapelaan Gerards rector was in Castenray, had hij er geen belang bij dat de Klein Oirlose kinderen in Oirlo naar school zouden gaan. Hij pleitte zelfs voor Castenray, maar dat lag nu als pastoor van Oirlo wel even anders. Rector Gerards werd opgevolgd door rector Mulder (1925-1927) en na hem kwam rector Kuipers (1927-1932). Tijdens zijn rectorschap kreeg Castenray ook het recht, om in eigen kerk kinderen te dopen en overledenen op een eigen kerkhof (1929) te begraven. Voor de Oirlose pastoor waren dat heel wat inkomsten minder. De Castenrayse bevolking maakte een gestage groei door en op 14 augustus 1933 verhief de bisschop van Roermond, Mgr. Lemmens, ons kerkdorp tot zelfstandige parochie. Richard Verheggen, die in 1932 rector was geworden in Castenray, werd benoemd tot allereerste pastoor en naar hem ging nu ook het recht om huwelijksdiensten te houden in de Castenrayse parochiekerk. Het dorp vormde thans een eigen, zelfstandige geloofsgemeenschap met alle rechten en plichten, zoals ze door het kerkelijk recht aan een parochie gegeven werden. Het conflict om Klein Oirlo heeft geduurd tot 1960, toen Mgr. Moors de knoop doorhakte en Klein Oirlo definitief bij Castenray werd ingedeeld. H.Hartbeeld In 1926 werd bij de Castenrayse kerk een H.Hartbeeld opgericht, omdat in die tijd de H.Hartdevotie nog heel sterk leefde onder de gelovigen. Het beeld van Christus, gehuld in een lange mantel en met gespreide armen, stond op een voet van lm50 en kostte f 625,- Toen de Duitsers in november 1944 de toren van de Castenrayse parochiekerk lieten springen, werd ook het H.Hartbeeld onherstelbaar vernield. Na de wederopbouw van de kerk in 1948 werd het beeld klaarblijkelijk vergeten, want nergens valt uit op te maken, dat men nog een dergelijk beeld wilde terugplaatsen. Toen in maart 2001 de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray werd opgericht, kwam al snel het idee, om op zoek te gaan naar een ander H.Hartbeeld. Ruim een jaar duurde de zoektocht, totdat het kerkbestuur van Geijsteren uitkomst bracht. Daar stond in de kerk een H.Hartbeeld, waarvoor men geen waardige bestemming meer had. Het beeld komt oorspronkelijk uit de St.Michaelkerk te Hazerswoude, waar het in 1931 als geschenk bij een veertigjarig huwelijk was geplaatst. Het is gemaakt in het atelier van beeldhouwer Jac. Sprenkels en het kostte toentertijd f750,-. Toen in 1977 de St.Michaelkerk werd gesloten, belandde het via het Karmelietenklooster te Hazerswoude door toedoen van pater Peters in zijn toenmalige parochie Geijsteren. En nu staat het bij de kerk in Castenray en wordt het op zaterdag 6 september ingezegend. Uiteraard hopen we, dat het er vele jaren langer zal blijven staan, dan het vorige beeld. Dorpsplein Een derde reden om feest te vieren in Castenray is de officiële opening van het gerenoveerde dorpsplein. Het oude dorpsplein was eigenlijk geen plein, maar meer een plantsoen. Veel groen aan de achterkant en in het midden brede, bestrate paden. In de zomer van 2002 besloot de Dorpsraad het plein te renoveren. Het moest een ontmoetingsplaats worden voor jong en oud. Een plein waar dorpsactiviteiten konden plaatsvinden, als een concert door koren en fanfare, een carnavalsactiviteit, of een andere verenigingsactiviteit. Een plek voor de inwoners en passanten om uit te rusten, of even gezellig te buurten. Kortom, een opwaardering van het Castenrayse centrum die de leefbaarheid ten goede zou komen. Het project werd aangemeld en toegelaten voor de negende ronde van 'Kern met Pit', de leefbaarheidswedstrijd van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij. In uitstekende samenwerking met de betrokken ambtenaren van de gemeente Venray werd een renovatieplan opgesteld en een kostenplaatje gemaakt. Uit de leefbaarheidspot kwam een bijdrage van 3131,- en de Rabobank Venray-Meerlo-Wanssum doneerde 2500,-. Dit laatste bedrag was bedoeld als compensatie voor het opheffen in Castenray van het bijkantoortje van de bank. Verder

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 11