Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -11- Woensdag 3 sept.: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 6 sept.: In het kader van 70 Jaar Parochie om 18.30 uur Plechtige H.Mis opgeluisterd door onze koren. Aansluitend inzegening van het H.Hartbeeld, officiële ingebruikname van het gerenoveerde dorpsplein en expositie in het gemeenschapshuis. Boerengezegden Och gij boks-mit-liefke. (Bemoei je er niet mee, je bent nog veel te jong om mee te praten.) 9 Gij kunt mij d'n hak fioeële! (Je kunt me de rug op!) 9 "Alles mot mit de vurruutgang mitgaon", zaej d'n boër en toew viêl ie öp zien koont. 9 'n Zog is 't aermste bieëst wat "t geft, went zij hit vaerkes van jonge en ennen bieër van enne vent. 9 Wat de kop verget, motte de bieën bezure. (Iets vergeten kan extra moeite en werk kosten.) Schenkingen Van Jan Vollenberg ontvingen we een bijzonder fraaie, ingelijste reproductie van de H.Brigida, die vroeger in Castenray vereerd werd. Daarnaast ook nog twee ingelijste, deels geborduurde vader- en moederafbeeldingen, zoals ze vroeger soms in de woonkeuken of-kamer te zien waren. We danken Jan heel hartelijk voor deze schenkingen en we zullen kijken, of de H.Brigida mogelijk een plekje in de kerk kan krijgen. Bij de expositie op zaterdag 6 september kunt u ze in ieder geval bewonderen. Jan Vollenberg woonde met zijn gezin in Klein Oirlo. Op latere leeftijd is hij met zijn vrouw enkele jaren in Tienray gaan wonen en sinds enkele weken heeft hij een prachtige flat betrokken in Schuttersveld te Venray. Vanuit deze flat heeft hij een schitterend uitzicht over Venray en omgeving. Bij helder weer kan hij bijna zijn voormalige boerderij in Klein Oirlo zien liggen. Hij en zijn vrouw laten iedereen in Castenray hartelijk groeten. We hopen dat ze samen nog veel fijne jaren in goede gezondheid mogen doorbrengen. t Casels Broek - aflevering 12. Ook vandaag een bijdrage van Toon Kuijpers (Handriezn.) uit Horst. Door het ijs gezakt Er waren dat jaar al diverse schaatsenrijders door het ijs gezakt. Bij een van die gevallen waren een vijftal personen betrokken. Het waren Toon Drabbels, 'de Witte', Toon Kuijpers, Teng Keysers, Mart Strijbos, 'Pet ziene Mart' en 'Frans zien To', To van Frans Weijs, als enig meisje in het gezelschap. Onduidelijk hoe dat stel samen bij elkaar, iets uit het midden van de grote ijsvlakte, door het ijs zakte. 'De Witte' lag met zijn benen op Keysers Teng en met zijn hoofd onder het ijs. Hij lag op de rug van 'Frans zien To'. 'Pet ziene Mart' haalde het hoofd van 'de Witte' boven het ijs, terwijl Keijzers Teng, die weer op de been was, samen met Toon Kuijpers, To onder het ijs uittrok. Het grote probleem echter was, waar pakt men een jonge meid, die onder water ligt, vast. Het ging allemaal op de tast. We voelden en voelden en To werd aangepakt op plaatsen, waar dat normaal waarschijnlijk niet gebeurt, maar het hoofddoel werd bereikt. Ze kwam boven water en daar ging het om. Allen stonden proestend in het water, te zeer geschrokken om de kou te voelen. Dat duurde echter niet lang. We kropen, nog wat paniekerig, met zijn allen naar het dichtstbijzijnde eiland en klommen op het droge. Druipend liepen we naar de visheuvel. Het was inmiddels gaan schemeren en de meeste tïcfiting f)eemRun5t'g 6enootscf)a tastenrgy

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 13