Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -5 Woensdag 2 juli: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Lieverkuukskes bekt dffi bekker! Je wensen worden niet vervuld). Ge wert ieër dur 'n stroontkar owervare as dur reejtuug! D'r zit roet ien de buüs ft Gaat fout). Ik smaer urst mien aege rad en dan pas dat van ennen andere (Het hemd is nader dan de rok). 't Boek is umgedrage! Je bent te laat). Vroeger werd het Kerkmissaal van de kant waar het epistel gelezen werd, omgedragen naar de kant waar het evangelie gelezen werd. Kwam je dan pas in de kerk, dan was je overduidelijk te laat. "t Casels Broek - aflevering 9. Vervolg van het hoofdstuk 'Schaatsen'. De kinderen Van Rhee moesten volop meewerken in de winterperiode. Eersts morgens het café opruimen en schoonmaken en vervolgens met de door moeder Van Rhee gekookte chocolademelk in melkbussen naar de ijsbanen in ft Broek. In het hutje op de visheuvel werd deze samen met koffie, thee en 'knapkuük' verkocht. Ook moesten elke morgen de ijsbanen worden schoongeveegd. "Dat deed Petran Swinkels uit Oirlo. Die was bij de werkelozen en verdiende zo wat bij vertelde Annie Michels-van Rhee. Menigeen heeft zich in die tijd op de Castenrayse schaatsbanen in ft Broek kunnen vermaken. Vooral de jeugd kon men op vrije dagen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op het ijs vinden. Op de grote ijsvlakte van de visvijver werd in lange rijen met volle vaart in het rond geschaatst, zodat de achtersten in de rij door de middelpuntvliedende kracht in het riet werden geslingerd. Mart Strijbos: "We hadden slingers van wel 20 personen, jongens en meisjes. De voorste moest achteruit schaatsen en flink vaart maken. Als de slinger vol op snelheid lagzette de achteruit rijdende schaatser de achterste punten van zijn schaatsen in het ijs en slingerde de lange rij om. De achtersten vlogen dan met volle vaart over het ijs en vervolgens het riet in. De voorste moest wel ticfjting IjeemftunSig Cenootscfjai Casttnray Zomer 1954. Hulp bij het onderbinden van de schaatsen. is- ,r. -wl» '»«a r-i -

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 5