-18- Van Venray kwamen ook veel pensionair es schaatsen, 's Morgens kwamen de nonnen van 7 Jerusalem met de meisjes tot ongeveer één uur 7 middags en daarna kwamen de paters Franciscanen met de jongens van 7 gymnasium. Tegelijkertijd mocht in die tijd nog niet. 'Gédverdémmezei mijn vader toen hij eens thuiskwam, 'die smerrege vróllie, ge kunt ze aoveral uut 7 riet hale.Dan waren er weer eens studenten met de meisjes in het riet gedoken, want soms vonden ze toch nog een gelegenheid. Handrie Wismans weet nog te vertellen dat hij eens een berisping kreeg van pastoor Verheggen. "Ik schaatste eens met Dien Dinghs, die met Benedik getrouwd is. We schaatsten tegenover elkaar, zij vooruit en ik achteruit, waarbij we eikaars handen vast hadden en de armen gekruist. Pastoor Verheggen schaatste ook en plotseling hoorde ik hem fluiten. 'Wismans, kom eens hier. Dat hoort zo niet, dat is voor later, als je groot bent. Het kan wel met de handen op de rug, maar niet voorlangs. Blijkbaar kwam ik met mijn handen te dicht bij haar lichaam. Ja, zo ging dat vroeger. Ook Mart Strijbos vertelde, dat hij soms met gekruiste armen met een meisje schaatste. "Ik deed het bijvoorbeeld met An van Rhee, maar pastoor Verheggen zag dat niet graag. Toon van meester Voïlebergh schaatste nog met Mia Strijbos, daags voordat ze naar Amerika emigreerde. Dat was eind februari 1947. Toon zelf vertrok toen naar Curaqao. De oom van Mia, Toon Strijbos, een broer van Mia 7 vader Pet, was al rond 1920 naar Amerika geëmigreerd. Pater Kemps ronselde toen mensen om daar te pionieren. "Het schaatsen met een meisje was toch altijd weer een spannende aangelegenheid in die jaren. De tijd was toen toch heel anders. We schaatsten niet alleen met gekruiste armen, waarbij er eentje achteruit schaatste, maar ook naast elkaar, waarbij, als het meisje links schaatste, we eikaars hand op de rug van het meisje vasthielden en de andere hand op de buik van de jongen. Schaatste het meisje rechts, dan had je je hand op de buik van het meisje. Ook schaatsten we naast elkaar met de armen kruislings voorlangs. r (Volgende week wordt het hoofdstuk over het schaatsen in "t Casels Broek vervolgd.) Winter 1954. Zittend op een half gezonken roeibootje werden de schaatsen onder gebonden. Rechts het hutje op de visheuvel waar de versnaperingen verkocht werden. A

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 18