Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -17- ticfjtmg fieemfcunSig fcenootscfw Cas tenray Woensdag 2 juli: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden De hort öp gaon (Op stap gaan). Mit hönning vangde mieër maespels as mit eek (Met zachte hand optreden heeft dikwijls meer effect dan met harde hand). Van fiene raegen en van fien luuj, werde mieër bezekt as van A flinke buuj! Dat hij de koont mar toew kniept (overlijdt), dan hewwe 'n part mieër en enne vraeter minder. ft Hekke ien d'n alden taor laote hange (De zaak bij het oude laten). ft Casels Broek - aflevering 8. Schaatsen Met het invallen van de vorst kon er dus geschaatst worden op ft Broek. In het begin nog gratis, maar toen het allengs drukker werd, moest er entree betaald worden. In het begin f 0,15 en later een kwartje. Als entreebewijs kreeg je een stukje gekleurd papier met aan weerskanten een drukknoop. Die kon je in een knoopsgat bevestigen. Voor elke dag was er een andere kleur. Wiel Smits weet zich nog te herinneren, dat hij dikwijls meehielp met het vegen van de banen. Ook controleerde hij op de ijsbanen, of iedereen wel entree betaald had. "Jac van Rhee en ik waren nog maar van die kwajongens en we keken altijd, of iedereen betaald had. Als je betaald had, kreeg je een knoop opgespeld. Zo kon je meteen zien, of iemand zonder te betalen op het ijs was. Was dat het geval, dan stoven we er op af en sommeerden die persoon alsnog te betalen. Hadden we dat een tijd gedaan, dan begaven we ons naar het hutje op de visheuvel, om ons 'loonte innen. We kregen dan een beker warme chocolademelk met een eierkoek of een makron. Annie Michels-van Rhee: "Er kwamen in die tijd honderden mensen in Castenray schaatsen. Velen kwamen met de lijnbus van Horst en Venray. Mijn vader kwam op een keer thuis en zei: 'Er zijn er vandaag wel duizend geweest. Iemand die geen geld had, mocht voor niets op het ijs. Er werd niet zo nauw gekeken. De mensen hadden toen niet veel en mijn moeder zei altijd: 'Pluk maar eens veren van een kale kikker.En je kon natuurlijk van alle kanten het ijs op als je wilde. Dat was niet te controleren. Kinderen moesten eigenlijk vijf cent betalen, maar de meesten schaatsten gratis. Uit "Peel en Maas" van 17 januari 1942 In dit artikel wordt de ijsbaan de "Pest" genoemd in plaats van de "Paes". Ijsbaan de «Pest". Da ftsbasm da „Paai" oodar Casten ray is weer vanaf Maandag j l. opengesteld. Evenals andere jaren wordt weer voor een goede behandeling van het $J» zorggedragen, zoodat de bezoekers verzekerd kunnen sftn van spiegel gladde banen. Het gaat er weer als van otids gezellig toe, en Bert je zorgt voor een goede kop koffie om den inwen- dlgen mensch te verwarmen. Een bezoek sal alleszins meevallen.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 17